Ukraina: amerykańska firma zdeterminowana by zniszczyć zawłaszczony kościół

Katolicy Dniepropietrowska ponownie protestują przeciw działaniom amerykańskiej korporacji «Dugsbery.Inc.». Firma ta w 1998 r., wykorzystując korupcyjne układy w mieście, bezprawnie zawłaszczyła kościół wybudowany przed 130 laty ze składek wiernych. Od niedzieli Eucharystia sprawowana jest pod gołym niebem, na schodach zrabowanej świątyni.

Dwa lata temu amerykańska firma, na oczach modlących się dzień i noc parafian samowolnie rozpoczęła niszczenie świątyni. Jej pracownicy rozebrali konstrukcje dachową, zrzucając belki i cegły na posadzkę. Do akcji obrony kościoła przyłączyło się wielu katolików także z innych miast Ukrainy. Mimo to dach i sklepienie zostały bezpowrotnie zniszczone.

Od tego czasu podejmowano szereg prób rozmów z firmą Dugsbery. Niestety nie przyjęła ona propozycji rady miasta, gotowej przyznać jej działki budowlane, jako rekompensatę za zwrot świątyni społeczności katolickiej. Wczoraj parafia w Dniepropietrowsku otrzymała od Dugsbery.Inc pozew do sądu, w którym wniesiono roszczenia na ponad milion hrywien (ok. pół miliona zł).

Kuria diecezji Charkowsko-Zaporoskiej jest oburzona takim zachowaniem amerykańskiej korporacji wobec Kościoła i wyraża swój ostry protest. Przed zawłaszczoną świątynią każdego dnia modlić się będą nie tylko tamtejsi katolicy, ale także wierni z innych parafii z Ukrainy. Kościół prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną, aby zwrócić uwagę na tę sprawę. Tamtejszy ordynariusz, bp Stanisław Padewski wraz z wiernymi skierowali list otwarty do prezydenta USA, Baracka Obamy z prośbą o interwencję w obronie praw społeczności katolickiej. Apelują także do ludzi dobrej woli o wyrażenie solidarności z katolikami Dniepropietrowska.

Świątynia ta jest także droga wspólnocie miejscowych Polaków, którzy swoje korzenie i tożsamość narodową przez wieki utożsamiali z działalnością parafii rzymsko-katolickiej w tym mieście. Na ścianach kościoła można dostrzec freski z napisami w języku polskim.

Źródło: KAI


Za: PiotrSkarga.pl


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content