Szwajcaria: przesłanie biskupów o zniewoleniu pieniądzem

Aktualizacja: 2012-08-1 1:17 pm

„Jesteśmy konfrontowani ze światem finansowym, nad którym żaden człowiek, żaden bank ani też żaden rząd nie ma kontroli. Przeciwnie, wydaje się, że to międzynarodowy rynek finansowy w pełni nas kontroluje”. M.in. takie sformułowanie znalazło się w liście biskupów Szwajcarii z okazji obchodzonego dzisiaj święta narodowego tego kraju.

Biskupi z troską podjęli temat zależności człowieka od pieniądza we współczesnym społeczeństwie. Podkreślają m.in. kryzys zaufania w sektorze finansowym, który dla jego poprawnego i uczciwego funkcjonowania wydaje się kluczowy.

W przesłaniu pojawiają się także wątki społeczne. „Pieniądze nie rozmnażają się same. Pieniądz nie jest też celem samym w sobie – piszą hierarchowie. – Jeśli świat finansów stanie się niezależny, finanse same w sobie stracą swój sens. Kto inwestuje i wygrywa, ale powoduje tym także nieszczęście innych, ten postępuje nieodpowiedzialnie”. Przypominają także fundamentalną zasadę: to pieniądze mają służyć człowiekowi, a nie człowiek ma być ich niewolnikiem.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59322 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]