Szwajcaria: przesłanie biskupów o zniewoleniu pieniądzem

„Jesteśmy konfrontowani ze światem finansowym, nad którym żaden człowiek, żaden bank ani też żaden rząd nie ma kontroli. Przeciwnie, wydaje się, że to międzynarodowy rynek finansowy w pełni nas kontroluje”. M.in. takie sformułowanie znalazło się w liście biskupów Szwajcarii z okazji obchodzonego dzisiaj święta narodowego tego kraju.

Biskupi z troską podjęli temat zależności człowieka od pieniądza we współczesnym społeczeństwie. Podkreślają m.in. kryzys zaufania w sektorze finansowym, który dla jego poprawnego i uczciwego funkcjonowania wydaje się kluczowy.

W przesłaniu pojawiają się także wątki społeczne. „Pieniądze nie rozmnażają się same. Pieniądz nie jest też celem samym w sobie – piszą hierarchowie. – Jeśli świat finansów stanie się niezależny, finanse same w sobie stracą swój sens. Kto inwestuje i wygrywa, ale powoduje tym także nieszczęście innych, ten postępuje nieodpowiedzialnie”. Przypominają także fundamentalną zasadę: to pieniądze mają służyć człowiekowi, a nie człowiek ma być ich niewolnikiem.

Za: Radio Watykanskie (01/08/2012) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=609700

Skip to content