1 sierpnia modlitwa w intencji poległych i zadośćuczynienie za bluźnierstwa

Aktualizacja: 2012-07-29 9:47 am

W specjalnym komunikacie, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji warszawsko-praskiej, abp Hoser Henryk apeluje o modlitwę 1 sierpnia w intencji poległych i zadośćuczynienie Sercu Jezusowemu za grzechy bluźnierstwa. W związku z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego hierarcha zarządził we wszystkich parafiach i zgromadzeniach zakonnych na terenie swojej diecezji godzinę wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji poległych, o przyszłość oraz kształt naszej wolności i jako zadośćuczynienie za grzechy bluźnierstwa. Przypomnijmy, że to właśnie w tym dniu na terenie archidiecezji ma się odbyć bluźnierczy koncert Madonny.

W komunikacie abp Hoser przypomina, że w Powstaniu Warszawskim zginęło 16 tys. powstańców, a 20 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej przekraczają 200 tys. osób. W związku z tym hierarcha zachęca do złożenia im wszystkim w milczeniu i zadumie hołdu wdzięczności. Jak podkreśla, „bez ich ofiary nie żylibyśmy dzisiaj w wolnym kraju”.

Abp Hoser przypomina także, co na temat bluźnierstwa mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 2148): „Bluźnierstwo ze swej natury jest grzechem ciężkim. Sprzeciwia się ono bowiem bezpośrednio II Przykazaniu i polega na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, a także braku szacunku względem Niego w słowach oraz nadużywaniu Bożego imienia”.

Biskup warszawsko-praski przypomina również, że zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na „słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym”. „Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć” – czytamy w komunikacie. Z tego powodu konieczna jest modlitwa wynagradzająca za ten ciężki grzech.

Źródło: diecezja.waw.pl

pam

(fot.Janusz Halczewski/ Wikimedia Commons/ licencja Creative Commons)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59250 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]