Przywracanie pomnika “Czterech Śpiących”

Aktualizacja: 2012-07-19 3:42 pm

O arogancji władzy i łamaniu zasad demokracji przez władze stolicy piszą w liście otwartym do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz mieszkańcy warszawskiej Pragi, którzy nie chcą w stolicy pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni.

Przywracanie pomnika Czterech  Śpiących - niezalezna.pl

(foto. Cezary Piwowarski/ http://creativecommons.org/ licenses/by-sa/3.0/deed.pl )

List otwarty mieszkańców to wyraz protestu wobec decyzji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz radnych PO i SLD w sprawie ponownego postawienia pomnika na warszawskiej Pradze. Monument zdemontowany na czas budowy metra ma powrócić na ul. Targową. Tym razem zostanie usytuowany bliżej budynków mieszkalnych.

Protestujące w tej sprawie wspólnoty mieszkaniowe są ignorowane przez władze miasta. We wtorek protestujący zorganizowali konferencję prasową w miejscu, w którym obecnie trwają ekspresowe prace ustawiania cokołu pomnika.
– Pomnik, który został tu ustawiony jesienią 1944 r., miał przypieczętować sowieckie władztwo. Byłaby to straszliwa pomyłka dziejowa, gdybyśmy dziś w wolnej Polsce znów tę pieczęć przystawili – mówił historyk Jan Źaryn. Podkreślał, że pomnik zlokalizowany jest w otoczeniu dawnych siedzib NKWD, w których Sowieci katowali i bestialsko mordowali polskich patriotów. – Nie rozumiem, dlaczego władze Warszawy zgadzają się na to. Pamiętamy jeszcze krzyki, które wydobywały się z przyległych do naszych domów katowni NKWD – mówi jedna z mieszkanek budynku, przed którym stanie pomnik.

– Urzędnicy prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz potraktowali nas w sposób arogancki – mówił Krzysztof Jop, pełnomocnik prawny protestujących mieszkańców z bloku przy ul. Targowej 81. Wyjaśnił, że ratusz bezprawnie odmówił mieszkańcom udziału w decydowaniu o losach pomnika. Mieszkańcy skarżą się również, że o przesunięciu pomnika pod okna ich domów dowiedzieli się z prasy.

Autor: mem, | Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Za: niezalezna.pl (2012-07-19) -- [Org. tytuł: « Przywracanie pomnika Czterech ŚpiÄ…cych»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59044 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]