Aktualizacja strony została wstrzymana

Nie będzie nowych autostrad w 2013 roku

Do końca 2012 roku mają być oddane kolejne odcinki autostrady A1 i A4, które nie zostały zakończone przed EURO 2012. Do będzie koniec budowy autostrad w Polsce. W 2013 nie będzie nowych dróg.

Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” zabrakło europejskich pieniędzy na finansowanie budowy dróg. Po raz kolejny musimy zmierzyć się z niedokończonymi autostradami. Rząd będzie oszczędzał na inwestycjach w infrastrukturę drogową. Jeszcze w zeszłym roku – Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego próbowała przesunąć ponad miliard euro na inwestycje drogowe z funduszy na inwestycje kolejowe. Nie zgodziła się na to Komisja Europejska, sugerując że kolej też jest ważnym środkiem transportu dla naszego kraju. Rząd jednak nie potrafi wykorzystać funduszy na budowę infrastruktury kolejowej.

Pozostało czekać na kolejną perspektywę budżetową na lata 2014-2020, która w najbliższych miesiącach będzie przygotowana przez Unię Europejską. Fundusze z UE pozwoliły wesprzeć budowę dróg w Polsce. Nie wiadomo czy w nowym budżecie UE znajdą się pieniądze na takie inwestycje, co jeszcze bardziej utrudni inwestycje w nowe drogi w Polsce. Już teraz europejscy gracze zapowiadają, że wsparcie dla krajów, takich jak Polska będzie niższe.

GDDKiA ma wydać w przyszłym roku 12 mld złotych, to ponad połowę mniej niż tegoroczny budżet. Większość kwoty pochodzi z Krajowego Funduszu Drogowego, zaledwie 3 miliardy dołoży budżet. Wśród planowanych inwestycji są kilkukilometrowe drogi, najczęściej remonty i przebudowy. Będzie remont drogi S8 w Warszawie, budowa dwóch obwodnic czy rozpoczęcia prac przy S7 pod Warszawą. Źadna z budów nie zostanie zakończona w 2013 roku. Jeśli cokolwiek wówczas uda się otworzyć będzie to związane z opóźnieniami na budowie dróg, których otwarcie ma nastąpić w tym roku.

Informacje o ograniczeniu inwestycji drogowych mogą być gwoździem do trumny dla wielu przedsiębiorców budowlanych. Kryzys może dotknąć ponad 100 firm o różnym profilu i różnej wielkości, związanych z sektorem budowlanym. Po serii upadłości podwykonawców autostrad którym nie zapłacono za wykonaną pracę, może nadejść kolejna fala upadków związanych z ograniczeniem inwestycji w infrastrukturę drogową.

Tymczasem na A2 rozpoczyna się remont. Autostrada, która została otworzona przed EURO 2012 będzie remontowana i wykańczana. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Okazuje się, że otworzono w czerwcu nieskończoną autostradę, która będzie teraz zamykana na czas remontów. Uzyskano sukces medialny, kosztem kierowców, którzy teraz będą musieli zmagać się z kilkoma miesiącami utrudnień.

Za: MyPiS.pl () | http://mypis.pl/aktualnosci/3371-nie-bedzie-nowych-autostrad-w-2013-roku

Skip to content