Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: darmowe gazety dla młodzieży

Już wkrótce każdy francuski osiemnastolatek dostanie bezpłatny abonament wybranej przez siebie gazety. To nowy pomysł prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego na to, by zachęcić młodych do czytania prasy codziennej.

Francuscy wydawcy prasy zastanawiają się od lat, jak przyciągnąć młodych czytelników, coraz mniej chętnie sięgających po gazety. W sukurs mediom postanowił przyjść tym razem prezydent Sarkozy. Ogłosił on, że od tej pory każdy 18-latek będzie miał prawo do rocznego abonamentu wybranej gazety. Chodzi o to, by młodzi przyzwyczaili się do codziennej lektury papierowej prasy.

Zdaniem Sarkozy’ego, wiek dojrzałości wiąże się nie tylko z prawami wyborczymi, ale też z koniecznością angażowania się w życie publiczne. A to właśnie prasa, podkreśla prezydent, kształtuje postawy obywatelskie.

Propozycja jest częścią prezydenckiego planu wsparcia dla francuskich mediów, który przewiduje w ciągu najbliższych trzech lat pomoc w wysokości 600 milionów euro.

Pomysł darmowej prasy dla osiemnastolatków przychylnie przyjęli sami wydawcy prasy. Pozostaje tylko pytanie, czy sami nastolatkowie zechcą czytać otrzymane za darmo gazety.

MaRo/IAR


Za: Fronda.pl


Oblicza skrajnego socjalizmu: Sarkozy „ratuje” francuskie gazety

Kolejna wiadomość, która trafia do działu „absurd totalny„. Otóż prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił w piątek program pomocy finansowej dla… francuskich gazet! Jak podała agencja Reutersa: „zastrzyk gotówki uśmierzy ból, ale z pewnością nie uleczy kulejącej branży”.

Sarkozy stwierdził, że w obliczu recesji gazety mogą liczyć na przeróżne formy pomocy, takie jak ulgi podatkowe dla usług dostawczych. Prezydent obiecał również zwiększenie ilości reklam rządowych w internetowych i papierowych wydaniach gazet.

Rząd jest odpowiedzialny za niesienie pomocy w razie nagłej potrzeby. Jako, że gwałtownie spadają przychody z reklam w gazetach, taka pomoc jest potrzebna, jak nigdy dotąd – mówi Sarkozy.

Zdaniem Światowego Związku Gazet (World Association of Newspapers) sytuacja francuskich dzienników jest „wręcz tragiczna” ponieważ „sprzedaż płatnych dzienników w przeliczeniu na mieszkańca we Francji jest o połowę mniejsza, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii”. Co ciekawe, z raportu WAN wynika, że jeszcze przed spowolnieniem gospodarczym francuskie gazety funkcjonowały TYLKO dzięki pomocy publicznej! W tym roku mogą one liczyć na prawie 500 mln euro „publicznej pomocy”!

Jedną z przyczyn nierentowności francuskich gazet mają być wysokie koszty druku oraz dystrybucji. Plan Sarkozego zakłada zwiększenie zainteresowania prasą młodych, 18-letnich ludzi – mieliby oni otrzymywać prenumeratę wybranych gazet „zupełnie za darmo”.

Za: Najwyższy Czas!


Skip to content