Aktualizacja strony została wstrzymana

Judaizm: religia pokoju i miłości?

O bezwzględność i brak litości wobec wroga nawoływał rabinat sił zbrojnych Izraela podczas operacji w Strefie Gazy. – Jest to wezwanie do podważania prawa międzynarodowego w kwestii traktowania cywilów na terenach wroga – pisze izraelski dziennik „Haarec”.

Izraelski rabinat polowy apelował w toku działań wojska w Strefie Gazy o bezwzględność i brak litości wobec wroga – podaje dziennik „Haarec”.

Dziennik na swej stronie internetowej cytuje fragmenty broszury, wydanej przez rabinat a także materiałów poszczególnych rabinów, rozdawanych walczącym żołnierzom. Zdaniem dziennika, materiały te odzwierciedlają „ton nacjonalistycznej propagandy”, można je uznać za „rasistowskie” a także mogą być interpretowane jako „wezwanie do podważania prawa międzynarodowego w kwestii traktowania cywilów na terenach wroga”.

„Haarec” cytuje fragmenty broszury, którą uzyskał od izraelskich obrońców praw człowieka z grupy „Przełamać milczenie”, badającej zachowanie żołnierzy izraelskich w Strefie Gazy. Jak pisze dziennik, w publikacjach, wręczanych żołnierzom, rabinat apelował, by nie mieli litości dla wroga, Palestyńczyków porównywał do Filistynów oraz przypominał, iż ani piędź ziemi Izraela nie powinna należeć do wroga, a wszelkie enklawy czy strefy autonomiczne dowodzą jedynie słabości narodowej Izraela.

W związku z broszurami rabinatu izraelska organizacja, zajmująca się kwestią praw człowieka „Jesz Din” formalnie zwróciła się do ministra obrony Ehuda Baraka, by usunął głównego rabina sił zbrojnych, generała Awiszaja Ronckiego z urzędu.

MaRo/onet.pl


Za: Fronda.pl


Skip to content