Dla Wikipedii Polska to organizator holokaustu

Polska edycja Wikipedii szerzy kłamstwa dotyczące holokaustu i pomawia Kościół katolicki o współpracę z Niemcami. W haśle poświęconym Adolfowi Eichmannowi czytamy m.in., jakoby nasz kraj był jednym z „organizatorów” zagłady Żydów, a Kościół katolicki współpracował z nazistami, udzielając im pomocy i schronienia. Pod obszernym życiorysem Adolfa Eichmanna zamieszczono tabelkę zatytułowaną: „Organizatorzy Holocaustu i wyniki ich działań”. Wyszczególniono w niej m.in. poszczególne kraje i szacunkową liczbę zamieszkujących dane państwo obywateli pochodzenia żydowskiego, wraz z łącznymi stratami. Na ósmej pozycji wśród organizatorów zbrodni zdezorientowany internauta odnajduje…
Polskę. Kilka pozycji dalej są Niemcy.


– Wydaje mi się, że jest to raczej nieporozumienie, ponieważ Wikipedię edytują prawie wyłącznie Polacy. W związku z tym jest to raczej nieprawdopodobne, żeby Polacy pisali o sobie, iż byli organizatorami holokaustu. Tym bardziej że jest to kompletna bzdura – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Paweł Zienowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
– Albo wynika to z jakiegoś błędu, który powinien zostać naprawiony, albo jest to po prostu tabelka, która pełni formę jakiegoś kleksu i na skutek jakichś technicznych uwarunkowań trafiła tam także Polska, jako związana z holokaustem – twierdzi.
W tabelce z organizatorami holokaustu wymienione zostały także – w kolejności – Słowacja, Węgry, Francja, Włochy, Holandia, Rumunia, Grecja, wspomniana już Polska, Czechy, ZSRR, kraje bałtyckie, następnie Niemcy i Austria, Bułgaria, Jugosławia i Belgia. Układ państw nie przedstawia żadnej chronologicznej spójności.
Jakby tego było mało, przy okazji losów powojennych Adolfa Eichmanna odnajdujemy także nawiązanie do Kościoła katolickiego. „Jak tysiące innych nazistów – zbrodniarzy (Eichmann) postanawia udać się do profaszystowskiej Argentyny Juana Peróna, kraju, powiązanego silnie z Watykanem i III Rzeszą. Biskup Alois Hudal z Włoch zainspirował i zajął się częścią praktyczną pomocy dla byłych zbrodniarzy – obywateli III Rzeszy i Austrii. Współpracuje z biskupem Antonio Caggiano rezydującym w Rosario. W porozumieniu Watykan – Argentyna biorą udział byli SS-Manni i ich sympatycy, jak Carlos Fuldner czy Rudi Freude, sekretarz osobisty Peróna” – czytamy w Wikipedii. I dalej: „O Eichmannie wciąż bardzo głośno w mediach. Klasztory i zakony katolickie będące w zmowie, dają mu schronienie, gdy podróżuje z Niemiec do Włoch. Duże zasługi kładzie Zgromadzenie Św. Rafała z Bawarii. Odwdzięcza się ono za masowe wcielania Żydów do Kościoła katolickiego stymulowane przez terror SD i gestapo w czasie wojny. Ze stałą pomocą podwładnych biskupa Hudala, Eichmann otrzymuje wizę argentyńską w Genui”. Rzecznik Stowarzyszenia Wikipedia Polska Paweł Zienowicz zapewnił nas wczoraj, że postara się „wyjaśnić tę kwestię w miarę szybko”.

Marta Ziarnik


Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 26 stycznia 2009, Nr 21 (3342)


Skip to content