Rząd Katalonii odwołał uroczystości obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

Aktualizacja: 2009-01-25 10:29 pm

Rząd Katalonii podjął decyzję o odwołaniu wszystkich uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście mających się odbyć w Barcelonie, motywując to atakiem wojsk izraelskich w Strefie Gazy.

Decyzję regionalnego rządu Katalonii potępił Amerykański Kongres Żydów, którego dyrektor David A. Harris stwierdził, iż “Odmowa uczczenia pamięci ofiar Holokaustu motywująca to kontrowersjami politycznymi, jest obrzydliwa.” Harris wezwał następnie: “Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli w Hiszpanii aby wyrazili swój sprzeciw wobec tej decyzji oraz aby wezwali prezydenta Katalonii, José Montilla Aguilera do cofnięcia decyzji.”

Odnosząc się do wypowiedzi jednego z przedstawicieli rządu, który powiedział, iż “Obchodzenie żydowskiego Holokaustu w czasie gdy na naszych oczach odbywa się Holokaust Palestyńczyków, jest nie na miejscu”, Harris odparł “Kiedy przedstawiciel publiczny, broniąc się, porównuje Izrael z Nazistami, pokazuje to dobitnie dlaczego mamy tak wielką potrzebę utrwalania pamięci o Holokauście i prowadzenia edukacji, w Kataloni oraz wszędzie, w dniu 27 stycznia oraz zawsze. Przyrównywanie izraelskich operacji przeciwko terrorystycznym grupom Hamasu z hitlerowską masową eksterminacją sześciu milionów Żydów, pokazuje zarówno ogromną historyczną ignorację jak i podejrzane motywy.”

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście został ustanowiony przez ONZ w 2005 i  jest obchodzony w wielu krajach świat 27 stycznia.

Według badania opinii publicznej Pew Global Attitudes Project prowadzonego w 2008 roku, Hiszpanie zajmują pierwsze miejsce w Europie w nastrojach określanych mianem “antysemickich”.


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5841 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]