Aktualizacja strony została wstrzymana

Poczta Polska na skraju upadku

Poczta Polska nie jest gotowa na liberalizację rynku usług pocztowych – oceniła Najwyższa Izba Kontroli. W 2013 roku poczta utraci resztę gwarantowanego monopolu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z przeprowadzonych kontroli NIK wynika, że mimo wydania w zewnętrznych firmach doradczych 8 mln zł na opracowanie koncepcji rozwoju, poczta nie wprowadziła ich w życie. Ponadto, przy zakupach np. systemów informatycznych działały mechanizmy korupcyjne.

NIK stwierdziła m. in. nadal nierozwiązanym problemem jest dostępność usług pocztowych. Spośród 8 tys. placówek pocztowych zaledwie 20 pracuje przez całą dobę. Listonosze, zamiast dostarczać listy polecone i paczki ograniczają się do pozostawienia w skrzynkach awiza.

„W naszej ocenie zbyt długo zwlekano z przeprowadzeniem zmian i nie wykorzystano szansy na dostosowanie się do rynku otwieranego dla innych operatorów pocztowych” – mówi rzecznik NIK Paweł Biedziak.

NIK negatywnie oceniła restrukturyzację organizacyjną, finansową i zatrudnieniową, przeprowadzaną przez dwa ostatnie zarządy tej zatrudniającej ponad 90 tys. osób firmy.

Niezalezna.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Za: PiS.org.pl (25.06.2012) | http://www.pis.org.pl/article.php?id=20480