UEFA nie dała akredytacji kapelanom

UEFA nie wydała potrzebnych akredytacji dla kapelanów, dlatego w kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie ma dyżurów duszpasterzy. Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna jedynie dla zawodników, którzy mogą przyjść do niej na osobistą modlitwę. Dopiero po Mistrzostwach Europy w kaplicy mają odbywać się coniedzielne popołudniowe Msze święte dla wszystkich.

fot. Wistula / wikimedia.commons / licencja Creative Commons

Obecnie, do końca mistrzostw, do kaplicy mogą zaglądać tylko zawodnicy, by się tam pomodlić indywidualnie – tłumaczy ks. Hubert Walczyk, duszpasterz ds sportu diecezji warszawsko-praskiej i koordynator duszpasterskich inicjatyw na Euro 2012 w stolicy.

Dla kibiców otwarte są po praskiej stronie Warszawy wszystkie kościoły, a dla obcokrajowców wyznaczone świątynie, gdzie dyżurują księża, gotowi odpowiedzieć na grupowe prośby o Mszę świętą w danym języku.

Po pierwszym meczu Polska-Grecja, jeszcze zgłoszeń od obcokrajowców nie było, ale to zrozumiałe, Grecy to głównie prawosławni – mówi ks. Walczyk. Za to polscy kibice zamawiali już Msze święte w intencji powodzenia polskiego zespołu na mistrzostwach, np. w katedrze św. Floriana. – Co ciekawe, takie intencje zgłaszają też starsze panie – mówi duszpasterz sportu.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Źródło: KAI

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-06-11) | http://www.pch24.pl/uefa-nie-dala-akredytacji-kapelanom,3333,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content