Yad Vashem: Sformalizowano program holocaustowej indoktrynacji

Aktualizacja: 2012-06-8 10:14 am

Podczas gdy polski rząd proponuje okrojenie liczby godzin nauczania historii w szkołach, środowiska żydowskie nie ustają w wysiłkach mających na celu wprowadzenie do europejskich szkół holocaustowej indoktrynacji.

W środę, w instytucie Yad Vashem podpisano memorandum pomiędzy instytutem i Radą Europy, mające na celu promowanie nauczania o holocauście w szkołach we wszystkich krajach członkowskich UE. Porozumienie podpisane przez Avnera Shaleva, szefa Yad Vashem i sekretarza generalnego RE Thorbjorna Jaglanda, formalizuje wspólne wysiłki środowisk żydowskich i polityków UE odnośnie edukacji holocaustowej oraz wprowadza w życie nowy program współpracy na tym polu.

Wsród elementów nowego programu odnajdujemy chęć sprawnego zorganizowania nauczania, przygotowanie programów edukacyjnych i wyszkolenie kadry nauczycielskiej w 47 krajach objętych programem. Avner powiedział, że porozumienie to oznacza gotowość do wzmocnienia edukacji holocaustowej i ma zachęcić nauczycieli do kształcenia się w tym temacie oraz “odtworzenia świadomości historycznej”. W praktyce oznacza to także trening w poczuciu winy za holocaust, która ma stać się częścią świadomości uczniów.

Obecnie Międzynarodowa Szkoła Studiów nad Holocaustem w Yad Vashem prowadzi rocznie około 70 seminariów dla nauczycieli z Europy i wydaje materiały szkoleniowe w 20 językach.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57442 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]