Aktualizacja strony została wstrzymana

Yad Vashem: Sformalizowano program holocaustowej indoktrynacji

Podczas gdy polski rząd proponuje okrojenie liczby godzin nauczania historii w szkołach, środowiska żydowskie nie ustają w wysiłkach mających na celu wprowadzenie do europejskich szkół holocaustowej indoktrynacji.

W środę, w instytucie Yad Vashem podpisano memorandum pomiędzy instytutem i Radą Europy, mające na celu promowanie nauczania o holocauście w szkołach we wszystkich krajach członkowskich UE. Porozumienie podpisane przez Avnera Shaleva, szefa Yad Vashem i sekretarza generalnego RE Thorbjorna Jaglanda, formalizuje wspólne wysiłki środowisk żydowskich i polityków UE odnośnie edukacji holocaustowej oraz wprowadza w życie nowy program współpracy na tym polu.

Wsród elementów nowego programu odnajdujemy chęć sprawnego zorganizowania nauczania, przygotowanie programów edukacyjnych i wyszkolenie kadry nauczycielskiej w 47 krajach objętych programem. Avner powiedział, że porozumienie to oznacza gotowość do wzmocnienia edukacji holocaustowej i ma zachęcić nauczycieli do kształcenia się w tym temacie oraz „odtworzenia świadomości historycznej”. W praktyce oznacza to także trening w poczuciu winy za holocaust, która ma stać się częścią świadomości uczniów.

Obecnie Międzynarodowa Szkoła Studiów nad Holocaustem w Yad Vashem prowadzi rocznie około 70 seminariów dla nauczycieli z Europy i wydaje materiały szkoleniowe w 20 językach.

Za: Autonom.pl (05 czerwca 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1738-sformalizowano-program-holocaustowej-indoktrynacji

Skip to content