Aktualizacja strony została wstrzymana

NYT: To USA i Izrael stworzyły „Stuxnet”

Dziennikarz New York Times ujawnił szczegóły tego, co dla wielu było oczywiste od początku: stworzenia wirusa Stuxnet użytego do cyberataku na Iran.

Aby opracować „robaka”, do zamkniętej sieci Natanz (irańskiej placówki wzbogacania uranu) wpuszczono wstępną wersję oprogramowania, której zadaniem było jedynie zmapowanie sieci elektrowni. Jak podsumowuje to jedna z osób pracująca przy „wdrożeniu Stuxneta”, infekcja odseparowanej od świata sieci elektrowni złośliwym oprogramowaniem była łatwa ze względu na nieuwagę członka personelu.

Na podstawie zebranych przez mappera danych testowano różne scenariusze uszkodzenia urządzeń, które wykrył program. Testy przeprowadzano na środowisku będącym wierną kopią infrastrukutury z Natanz. Odpowiedni sprzęt zapewniła Libia ”” w 2003 zarekwirowano w niej ten sam typ wirówek, które Irańczycy wykorzystali do budowy swojej elektrowni.

Dzięki duplikacji środowiska i wielu testom udało się znaleźć słabe strony wirówek i tak powstał Stuxnet. Robaka zaprojektowano tak, aby zaatakować tylko jeden cel ”” elektrownię Natanz w Iranie i nic poza tym. Kod Stuxneta powstał we współpracy NSA i izraelskiej Jednostki 8200.

Pomimo swych ograniczeń, Stuxnet zrobił to, czego teoretycznie zrobić nie mógł ”” rozprzestrzenił się poza elektrownie Natanz. USA podejrzewa, że to Izrael zmodyfikował jeden z wariantów robaka tak, że był on w stanie pracować poza elektrownią Natanz.

(Na podst. http://www.nytimes.com/2012/06/01/world/middleeast/obama-ordered-wave-of-cyberattacks-against-iran.html, http://niebezpiecznik.pl/post/to-usa-i-izrael-stworzyly-stuxneta-i-wymknal-im-sie-spod-kontroli/ oprac. M.P.)

Komentarz Redakcji [xPortal.pl]: Wygląda na to, że wiemy już, gdzie szukać tych słynnych „cyberterrorystów”: w biurach podległych amerykańskim i izraelskim służbom „bezpieczeństwa”. (M.P.)

Za: XPortal.pl () | http://xportal.pl/?p=5110

Skip to content