List prezesa KPA Franciszka Spuli do prezydenta Baracka Obamy reakcja na “polskie obozy smierci”

Aktualizacja: 2012-06-1 11:39 am

list-prezesa-KPA-F-Spuli-do-prezydenta-Baraka-Obamy-za-pac1944.org

KONGRES POLONII AMERYKANSKIEJ

30 maja, 2012 r.

Prezydent Barack Obama

Biały Dom

Drogi Panie Prezydencie

Nadając pośmiertnie Janu Karskiemu Prezydencki Medal Wolności uhonorował pan człowieka sumienia i odwagi, a tym samym wszystkich tych, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za bliźnich. Pochwalamy to od dawna należne uznanie.

Jednakże nasza społeczność w Stanach Zjednoczonych i za granicą jest głęboko dotknięta pana wzmianką o “polskich obozach śmierci”. Jest to skandaliczne i historycznie błędne przesuwanie odpowiedzialności za obozy śmierci ustanowione i zarządzane przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce, obozy w których zginęły miliony Polaków, żydów i chrześcijan.

Używanie takich określeń przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na uroczystości w Białym Domu zniesławia kraj, w którym działał największy ruch oporu w okupowanej przez nazistów Europie oraz tysiące Polaków, którzy jak Karski walczyli o wolność z narażeniem własnego życia, by powstrzymać zbrodnie nazistów.

Jest to moment, z którego należy wyciągnąć naukę. Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa pana, panie prezydencie, do wykorzystania swego stanowiska w celu niedopuszczenia w przyszłości do stosowania tak błędnej terminologii w odniesieniu do Polski.

Wzywamy do wydania jasnego oświadczenia publicznego w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe.

Pozostaję z szacunkiem

Frank Spula

prezes KPA

 

Za: www.pac1944.org  / Polish Daily News

Na zdjeciu: Prezes KPA Frank J. Spula

*    *    *

Przeczytaj rowniez:

POLISH CLUB ONLINE, 2012.05.31

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57262 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]