Warszawa: Zburzono przedwojenne wieże na Dworcu Zachodnim

Aktualizacja: 2012-05-26 2:09 pm

Nowocześni barbarzyńcy w akcji. Niedawno powszechne oburzenie wywołał fakt wycinki drzew nad prawym brzegiem Wisły w Warszawie. Również w stolicy, zderzenia z rzeczywistością nie przetrwały powstałe w 1936 zabytkowe wieże z windami towarowymi, które w ciągu ostatnich kilku dni wyburzono – to efekt „upiększania” miasta przed otwarciem cyrku o nazwie Euro 2012. Obecne w wieżach urządzenia, zamiast do Muzeum Techniki trafią prawdopodobnie na złom, gdyż podczas demontażu uległy uszkodzeniu. Wcześniej, mimo że obiekt był rekomendowany do umieszczenia na liście zabytków, nikt nie dokonał właściwego wpisu.

Sprawę za skandal uważa między innymi dr Zbigniew Tucholski, historyk techniki z Polskiej Akademii Nauk. Była to bardzo doskonała architektura modernistyczna i jeden z ciekawszych elementów okresu międzywojennego. Ponadto w latach 80. w rocznicę kolei warszawsko-wiedeńskiej elewację wieży wyłożono unikatowym piaskowcem – mówi historyk, zapowiadając interwencję w tej sprawie.

Niestety nie pierwszy to przypadek, kiedy obiekty o wartości historycznej, wbrew zdrowemu rozsądkowi zostają zamienione w kupę gruzu. Dwa lata temu przy ulicy Dzielnej 72 wyburzono starą fabrykę Kamlera, która służyła w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego za Komedę Główną Armii Krajowej. Mimo, że teoretycznie był to obiekt zabytkowy, podlegający ochronie prawnej…

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57146 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]