Kto jednoczy konfidentów? – Stanisław Michalkiewicz

Trudno o lepszą ilustrację kondycji polskich środowisk opiniotwórczych, niż nadana w niedzielę 18 stycznia przez TVN-24 audycja „Loża prasowa” pod dyrekcja pani Małgorzaty Łaszcz. O lustracji dyskutowali: red. Maciej Łętowski, uwolniony od zarzutu kłamstwa lustracyjnego przez niezawisły sąd, red. Cezary Michalski, red. Piotr Stasiński z „Gazety Wyborczej” i były tajny współpracownik SB co najmniej od 1964 roku pseudonim „John”, czyli red. Daniel Passent. Nietrudno się domyślić, że w tym gronie lustracja , zwłaszcza ta „dzika”, w której nie okazuje się żadnego względu na osoby, została poddana pryncypialnej krytyce i chociaż red. Michalski próbował protestować, to został przytłoczony autorytetem.

Ale dziennikarze, to tylko dziennikarze; „posadę przecież mam w tej firmie kłamstwa, żelaza i papieru. Kiedy ją stracę, kto mnie przyjmie?”. Tych 18 stycznia br. przelicytował JE abp. Józef Źyciński, zarejestrowany przez SB jako TW „Filozof”. Uczestnicząc w ekumenicznych modłach przekazał wyrazy solidarności prawosławnego arcybiskupowi Ablowi, którego SB zarejestrowała jako Tajnego Współpracownika o pseudonimie „Krzysztof”. Zanim jeszcze JE Abel czyli „Krzysztof” udekorował JE Józefa Źycińskiego, czyli „Filozofa” orderem św. Marii Magdaleny, JE „Filozof” udelektował JE abpa Abla oświadczeniem, że „jednoczy nas Chrystus”.

Warto w związku z tym odnotować, że z Marii Magdaleny, zanim została świętą, Pan Jezus musiał wyrzucić aż siedem demonów. Tymczasem o ile mi wiadomo, ani z JE abpa Źycińskiego, ani z JE abpa Abla nikt jak dotąd nie wyrzucił ani jednego. Zatem wzajemne dekorowanie się takimi orderami przez duchownych dygnitarzy zarejestrowanych jako Tajni Współpracownicy Służby Bezpieczeństwa, nabiera osobliwego sensu. Obawiam się nawet, że w kwestii osoby, która takich osobników „jednoczy”, JE jak zwykle może się mylić. Poza – co jest zrozumiałe samo przez się – oficerami prowadzącymi, już prędzej może jednoczyć ich Lucyfer, chyba, że stosownego pełnomocnictwa udzielił Judaszowi, który w związku z tym może być uznany za patrona konfidentów.


Stanisław Michalkiewicz
Komentarz  ·  specjalnie dla www.michalkiewicz.pl  ·  2009-01-20  |  www.michalkiewicz.plZa: michalkiewicz.pl


Skip to content