Po piątkowych zamieszkach przed Sejmem w Wilnie zbezczeszczono świątynię

Po piątkowych zamieszkach, w wyniku których został zdewastowany Sejm, nieznani sprawcy  zbezcześcili wileński Kościół Odnalezienia Krzyża Św. (Kalwaryjski). Jak podaje serwis informacyjny alfa.lt, w nocy z piątku na sobotę wandale zostawili na ścianach i murze kościelnym oraz na ścianach pobliskich kapliczek Kalwarii Wileńskiej antyreligijne hasła oraz wulgaryzmy obrażające uczucia wiernych. Na ścianach zostawiono też znaki swastyki oraz gwiazdy.

Jak podaje serwis informacyjnym, ksiądz proboszcz Virginijusem ÄŒesnulevičiusem, nie wyklucza, iż sprawcami aktu wandalizmu byli te same osoby, które w dzień demolowali Sejm. Zdaniem proboszcza, wandali mógł też sprowokować list biskupów, którzy w reakcji na zamieszki przed Sejmem potępili przejaw agresji.

W sobotę wierni dostrzegli napisy i grafiki na ścianach kościoła około 11 godziny. Natychmiast powiadomiono policję. Jak podaje serwis informacyjny, obecnie prowadzone jest dochodzenie, lecz na razie nie ma w nim podejrzanych o zdewastowaniu świątyni.

Tymczasem wierni i księże szacują straty i przygotowują się do remontu świątyni, żeby zamalować ślady zostawione na murach przez wandali. Zdaniem proboszcza, odnowienie ścian kościoła będzie można dokonać prawdopodobnie dopiero wiosną, kiedy ustąpi zima i mrozy.

Kościół Odnalezienia Krzyża Św. (Kalwaryjski) znajduje się na uboczu. Nie jest też dobrze oświetlony oraz nie jest monitorowany przez kamery wideo, toteż, jak podaje serwis informacyjny alfa.lt, kościół, a szczególnie rozsiane na zalesionym pobliskim terenie kapliczki Drogi Krzyżowej nieraz były zdewastowane przez wandali.

Za: InfoPol

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content