Koncerny farmaceutyczne skarżą Polskę w USA

Aktualizacja: 2012-05-18 11:06 am

Amerykańskie koncerny farmaceutyczne naciskają na rząd USA, by umieścił Polskę na liście państw złodziei własności intelektualnej – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”. Ich niezadowolenie spowodowane jest nową ustawą refundacyjną, która obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2012 roku.

– Firmom nie podoba się sposób ustalania cen za leki refundowane, dopuszczanie do obrotu tańszych leków generycznych oraz utrudniony dostęp ich handlowców do lekarzy wystawiających recepty – czytamy w ‘DGP’.
Apel do amerykańskiego Departamentu Handlu wystosowały największe firmy z branży farmaceutycznej zrzeszone w organizacji PhRMA. W ich ocenie Polska powinna zostać wpisana na tzw. Priority Watch List. Jest to lista, na którą wpisywane są państwa niedbające o ochronę własności intelektualnej. Ponadto jest ona oficjalnym dokumentem rządu USA.

Polskiemu systemowi stawiane są trzy zarzuty: niewystarczających regulacji prawnych do ochrony własności intelektualnej, nieprzejrzystości i dyskryminującego charakteru polityki ustalania cen za leki oraz prawnych utrudnień w kontraktach między lekarzami a przedstawicielami firm farmaceutycznych – pisze gazeta.

Na dzień dzisiejszy Ministerstwo Zdrowia nie skomentowało tej sprawy.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56896 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]