Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Nycz: „Dzień Judaizmu znalazł trwałe miejsce w kościelnym kalendarzu”

Wczoraj w warszawskim kościele Wszystkich Świętych wczoraj odbyły się centralne obchody Dnia Judaizmu. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Obecni byli też ambasador Izraela w Polsce David Peleg, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik, a także licznie zgromadzeni wierni.


Arcybiskup Kazimierz Nycz zachęcał do zaangażowania w dialog między chrześcijanami i Żydami. Podkreślił, że z tej drogi dialogu nie wolno zawrócić, jak również nie należy ulegać pokusom poróżnienia. Dodał też, że Dzień Judaizmu znalazł trwałe miejsce w kościelnym kalendarzu.

Z kolei przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik, komentując wspólny śpiew synagogalnej modlitwy Shema Israel, zaznaczył, że podczas spotkania można było dostrzec więź, jaka powstała między wyznawcami obu religii.”Było by dobrze, gdyby pamięć o tym, że przez chwilę byliśmy blisko trwała dalej” – zaznaczył Piotr Kadlcik.

Z kościoła uczestnicy obchodów przeszli do pobliskiej Synagogi imienia Nożyków na uroczystość zakończenia szabatu.

Dzień Judaizmu obchodzony jest w kilku krajach. Oprócz Polski, obchody odbywają się w tym roku w Austrii, Włoszech i Holandii. Ich celem jest przypominanie chrześcijanom o żydowskich korzeniach ich wiary.

IAR/GJ

Za: prawy.plSkip to content