Płock: nastolatek sprofanował Najświętszy Sakrament

Do profanacji Najświętszego Sakramentu doszło w niedzielę w kościele parafii pw. Ducha Świętego w Płocku. Aby przebłagać Boga za ten ciężki grzech biskup płocki Piotr Libera zarządził nabożeństwa przebłagalne we wszystkich kościołach parafialnych Płocka, które odbędą się w niedzielę 20 maja. W parafii pw. Ducha Świętego, w której dokonano profanacji, zostaną one odprawione po wszystkich Mszach św. W pozostałych płockich parafiach takie modlitwy odbędą się po jednej, wybranej przez miejscowego proboszcza Mszy św.

Kuria Diecezjalna w Płocku wydała dziś specjalne oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „W tym smutnym wydarzeniu najbardziej bolesny dla katolików jest fakt bezprawnego zabrania ze świątyni Najświętszego Sakramentu, w którym pod postacią chleba obecny jest sam Bóg”.

W oświadczeniu przypomniano, że sprawcy ukradli z tabernakulum naczynia liturgiczne wraz z Najświętszym Sakramentem, tym samym dopuścili się jego profanacji. Napisano, że w myśl kan. 1367 Kodeksu Prawa Kanonicznego „bezprawne zabranie ze świątyni Najświętszego Sakramentu jest ciężkim przestępstwem”. Ktokolwiek się go dopuścił, zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, którą może zdjąć jedynie Stolica Apostolska. Oświadczenie Kurii Diecezjalnej zostanie odczytane w kościołach diecezji płockiej w niedzielę 13 maja.

Policja zatrzymała już 16-latka, który ma związek z kradzieżą naczyń liturgicznych: kielicha mszalnego, ampułek, a także pieniędzy ze skarbony oraz rzutnika i mikrofonu. Młodzieniec przyznał się do winy. Możliwe, że 16-latek nie działał sam. Policja bada sprawę.

pam

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-05-09) | http://www.pch24.pl/plock--nastolatek-sprofanowal-najswietszy-sakrament,2415,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content