Grafen – coś niezwykłego

Ten odkryty niedawno materiał ma zadziwiające właściwości – jest znacznie cieńszy od kartki papieru (tak cienki, że mówi się, że nie ma grubości), ale mimo swojej cienkości jest kilkaset razy wytrzymalszy niż stal.

Zdumiewające są także jego właściwości elektryczne (minimalny opór elektryczny) i termiczne (bardzo dobrze przewodzi ciepło), które pozwalają tworzyć elektronikę znacznie szybszą niż elektronika oparta na krzemie. A najbardziej „zdumiewające” jest to, że najlepszy grafen na świecie potrafią wytwarzać polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie…

Grafen - coś niezwykłego

Model struktury grafenu, foto: AlexanderAlUS/wikipedia

W audycji: O cudownym grafenie i o tym, czy potrafimy zbudować w Polsce Dolinę Grafenową, czy potrafimy wykorzystać osiągnięcie naukowe dla gospodarki. Słowem: czy jest szansa na polski sukces nie tylko naukowy, ale i technologiczny?

O tym dyskutowali prof. Jacek Baranowski – Wydział Fizyki UW i badacze z ITME; dr Włodzimierz Strupiński – twórca najlepszej na świecie metody wytwarzania grafenu, dr Zygmunt Łuczyński i inż. Rafał Koziński.

Za: Polskie Radio (07.05.2012) | http://www.polskieradio.pl/23/15/Artykul/598600,Grafen-%E2%80%93-cos-niezwyklego-

Skip to content