Aktualizacja strony została wstrzymana

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Norymberskiego: „Bush powinien stanąć przed sądem razem z Saddamem Hussainem”

Benjamin B. Ferencz, główny prokurator Armii Amerykańskiej podczas Międzynarodowego Trybunału Norymberskiego, powiedział, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powinien być postawiony przed sądem razem z sądzonym przywódcą irackim Saddamem Hussainem, za przestępstwa przeciwko zbrodniom wojennym.

87-letni były prokurator jest przekonany, że zarówno George W. Bush jak i Saddam Hussain powininni być sądzeni za „agresywne wojny” – Hussein za atak na Kuwejt w 1990 roku, a Bush za inwazję na Irak w roku 2003. Ferencz powiedział, że zbrodnie popełnione w Iraku: skandale w więzieniu Abu Ghraib, masakry cywilów, a także wysoka liczba ofiar cywilów w zamachach bombowych – były do przewidzenia już na początku wojny. „Każda wojna prowadzi do ataków na cywilów, a zbrodnie przeciwko ludzkości, niszczenie infrastruktury w stopniu wykraczającym poza niezbędne potrzeby militarne, gwałty na ludności, grabieże – to wszystko zawsze ma miejsce podczas wojny. Po 60 latach pracy nad tymi zagadnieniami, nie mogąc patrzeć na tych młodych ludzi ginących bez względu na swoją narodowość, podkreślam, że trzeba zaprzestać używania siły militarnej jako sposobu rozstrzygania sporów.” – stwierdził Ferencz.

 

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Zamieszczając tę informację należy się wyjaśnienie. Bez względu na to skąd pochodzą padające ostatnio zarzuty pod adresem prezydenta Busha, czy to ze strony tych, którzy przez lata należeli do „autorytetów lewicy”, czy ze strony paleokonserwatystów – należy im się uwaga. Bez względu na to czy przyświecają tym wypowiedziom jakieś konkretne cele polityczne czy nie, protesty wielu stron zbiegają się w niektórych kwestiach ze sobą (1), gdyż poziom zakłamania w polityce prowadzonej przez prezydenta Busha przekracza nie tylko standardy przyzwoitości i nie tylko uwłacza przeciętnej inteligencji przeciętnego Amerykanina, ale prowadzi do konsekwencji niebezpiecznych dla całego świata.

(1) Lektura obowiązkowa potwierdzająca tę tezę: książki Neo-CONNED! i Neo-CONNED! Again

Skip to content