Aktualizacja strony została wstrzymana

Sądy nowojorskie odrzuciły pozwy roszczeniowe przeciwko Polsce

Według informacji otrzymanej z Kongresu Polonii Amerykańskiej, Sąd Okregowy oraz Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku odrzuciły wniosek roszczeniowy grupy Żydów amerykańskich wniesiony przeciwko Polsce w/s „rekompensaty za mienie stracone w czasie ostatniej wojny”.

Po siedmiu latach od chwili wniesienia wniosku roszczeniowego Garb v. Republic of Poland i odrzuceniu przez sąd w Brooklynie US District Court oraz sąd apelacyjny na Manhattanie US Court of Appeals, jedyną drogą kontynuowania procesu roszczeniowego na terenie Stanów Zjednoczonych jest wniesienie apelacji do Sądu Najwyższego. Według uzyskanej informacji, adwokaci wnioskodawców zdecydowali w zeszłym tygodniu o nie wnoszeniu apelacji.

Warto zwrócić uwagę na zbieżność decyzji sądów z ogłoszoną przez agencję izraelską JTA informacją o terminie rozpatrywania przez Sejm Rzeczypospolitej „Rządowego projektu ustawy o rekompensatach za przejęte przez państwo nieruchomości oraz niektóre inne składniki mienia„. Rezygnując z uciążliwej drogi sądowej, strona żydowska planuje kontynuowanie procesu roszczeniowego poprzez korzystanie z narzędzi prawnych udostępnionych przez Sejm RP.

 

Zob. również:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content