Opolanie uczczą ofiary ludobójstwa na Kresach

Aktualizacja: 2012-04-28 1:18 pm

Sejmik Województwa Opolskiego, jako pierwszy w Polsce, ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Radni przyjęli uchwałę na dzisiejszej sesji sejmiku przez aklamację, na stojąco. Jej treść jest wynikiem pracy zespołu w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klubów.

Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Chełm
(Fot. www.panoramio.com)

– Ustanawiając 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, chcemy oddać cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej innych narodowości, pomordowanych przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, – mówił Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku. – Potępiamy zbrodniarzy, którzy dokonali ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej i jednocześnie wyrażamy uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Sejmik złożył także hołd żołnierzom Samoobrony Kresowej oraz AK i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej.

Na kresach wschodnich wymordowano około 200 tysięcy Polaków. Dzień, w którym na Opolszczyźnie czczona będzie ich pamięć wybrano nie przypadkowo. – W niedzielę 11 lipca 1943 roku miało miejsce apogeum zbrodni na Wołyniu, – wyjaśnia obserwujący sesję Witold Listowski, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kędzierzynie-Koźlu. – Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 167 miejscowościach, mordowano ich w domach i kościołach. Wielu spalono żywcem.

Uchwała przekazana będzie marszałkowi Sejmu z wnioskiem o wznowienie prac zmierzających do ustanowienia 11 lipca ogólnopolskim Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Trafi także m.in. do prezydenta, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– Zabiegaliśmy o to już 2,5 roku temu, – mówi Bogusław Wierdak. – Mam nadzieję, że dzięki impulsowi, który ponownie wychodzi z naszego regionu, pamięć Polaków pomordowanych na Wschodzie czczona będzie w tym dniu w całej Polsce.

Krzysztof Świderski
www.nto.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56072 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]