Wystawa „Wybierz życie” usunięta ze Starego Rynku w Bydgoszczy

Aktualizacja: 2012-04-23 12:05 pm

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski nakazał usunąć ze Starego Rynku wystawę „Wybierz życie”. Jedenaście plakatów antyaborcyjnych przed godziną 17 usunęli pracownicy Zarządu Dróg Miejskich. Organizatorem wystawy była Fundacja Pro – Prawo do życia.

„U podstaw decyzji prezydenta leży wyłącznie troska o mimowolnych odbiorców wystawy, w szczególności najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Drastyczność form wyrazu jest bezdyskusyjna, a miejsce i sposób ekspozycji nie daje możliwości wyboru bycia adresatem treści bądź nie. Sprzeciw wzbudza także wykorzystanie wizerunku Adolfa Hitlera w miejscu martyrologii bydgoszczan w trakcie II wojny światowej” – czytamy w nadesłanym komunikacie Piotra Kurka, rzecznika prezydenta Bydgoszczy.

Prezydent Bruski zobowiązał podległe mu służby do zmiany procedury wydawania pozwoleń na organizacje tego typy przedsięwzięć. „Wprowadzamy obowiązek egzekwowania od zgłaszających podmiotów szczegółowej i czytelnej dokumentacji graficznej przedstawianych motywów” – czytamy dalej w komunikacie.

– Zarząd dróg miejskich wydzierżawił Fundacji Pro – Prawo do życia teren na Starym Rynku w Bydgoszczy do zorganizowania wystawy „Wybierz Źycie” w dniach 22-28 kwietnia – wyjaśnia Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji, który udał się dziś do Bydgoszczy. – Funkcjonariusze miejscy przywłaszczyli sobie plakaty bez wiedzy organizatorów i zniszczyli ekspozycję. Fundacja zdecydowanie protestuje przeciwko temu, to działanie bezprawne, będziemy domagali się naprawienia szkody, przedłużenia ekspozycji i zadośćuczynienia za utrudnienia w przeprowadzeniu wystawy – dodaje.

Jeżeli wystawy nie uda się przywrócić w tym samym miejscu – jak zapowiadają organizatorzy – będzie ona prezentowana w bydgoskich parafiach.

Przypomnijmy, że wystawa „Wybierz Źycie” stanęła na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy w niedzielę. Od razu zaatakowana została przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. Jeszcze tego samego dnia na portalu gazeta.pl pojawił się tekst pt. „Wstrząsające zdjęcia o aborcji. Bydgoszczanie oburzeni”. Autor artykułu żądał usunięcia „drastycznych zdjęć”…

Jak podkreślają organizatorzy, zadaniem wystawy jest ukazanie prawdy o aborcji, wzbudzenie refleksji nad jej problemem oraz impuls do zmiany postaw u osób popierających dotychczas takie działania.

„W 1966 roku władze komunistyczne uwięziły kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, by przeciwstawić się tzw. ofensywie dewocjonalnej, która ponoć wyrażała się w „publicznym demonstrowaniu sfanatyzowania religijnego”. Widocznie niewiele się od tamtego czasu zmieniło, skoro dziś “więzi” się wystawę, która demonstruje tylko (lub aż?) prawdę” – czytamy na stronie www.stopaborcji.pl.

Źródło: stopaborcji.pl
pam
fot. stopaborcji.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=55854 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]