Krosno: Kolejna galeria handlowa na miejscu zlikwidowanej huty?

Aktualizacja: 2012-04-22 9:52 pm

Spółka giełdowa P.A. Nova SA z Gliwic będzie nowym właścicielem nieruchomości po najstarszej części Krośnieńskich Hut Szkła.

Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za szóstym razem. Atrakcyjna czterohektarowa działka w centrum Krosna wraz z obiektami niefunkcjonującej już popularnej hucie „Jedynka”, gdzie od 1924 r. odbywała się ręczna produkcja szkła, została sprzedana za 6,8 mln złotych. Wyjściowa cena obiektów wystawionych pod młotek po ogłoszeniu upadłości Krośnieńskich Hut Szkła (KHS) w 2009 r. wynosiła 10 mln zł, ale brak oferentów sprawiał, że za każdym nowym podejściem do sprzedaży cenę obniżano.

P.A. Nova spółka projektowo-inwestycyjno-budowlana z Gliwic, nowy właściciel terenów po krośnieńskiej hucie, zajmuje się m.in. budową stacji paliw, a także hipermarketów dla sieci handlowych Kaufland, Tesco i Netto, jest także inwestorem własnych obiektów handlowych, m.in. Galerii Sanova w Przemyślu. Co powstanie na działce po hucie „Jedynce” w centrum Krosna i czy będzie to kolejna galeria handlowa – na razie nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że część obiektów ma zabytkowy charakter, stąd o ich wykorzystaniu współdecydować będzie konserwator zabytków.
– Prawo upadłościowe daje nam miesiąc na sfinalizowanie sprzedaży i podpisanie aktu notarialnego – informuje Marek Leszczak, syndyk masy upadłościowej KHS. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane jako zobowiązania przedsiębiorstwa m.in. do zakładu gazowniczego.

KHS to największy producent szkła gospodarczego w Polsce i jeden z liderów rynku światowego w tej branży. Huty są znane głównie z produkcji wyrobów ze szkła formowanego metodą ręczną i szkła stołowego z tzw. automatów. W skład Grupy Kapitałowej KHS obok zakładów w Krośnie wchodzą też zakład produkcyjny w Tarnowie oraz Huty Szkła w Jaśle. 40 proc. ich produkcji trafia na polski rynek, pozostała część znajduje odbiorców w Europie, a także Stanach Zjednoczonych czy Australii. Syndyk szuka też chętnych na zakup zakładów hutniczych w Krośnie i Jaśle.

MaK

Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 23 kwietnia 2012, Nr 95 (4330) -- [Org. tytuł: « Hipermarket po hucie?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=55834 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]