Rekonstrukcja wieży w pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu

Aktualizacja: 2012-04-15 8:24 am

Trwa wymiana hełmu na wieży Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu w środkowej Białorusi. Jest to związane z błędem budowniczych w trakcie prac restauracyjnych.

W 2004 roku na wieży pałacu pojawił się hełm w kształcie cebuli, podobny do tego jaki ponoć tam był na początku 17. wieku. Jednak w ostatnich kilku stuleciach na wieży pałacu było zupełnie inne sklepienie. Dlatego postanowiono zdemontować niefortunny hełm i na jego miejscu ustawić nowy, który pasuje do obecnego wyglądu budowli. Nowy hełm waży 18 ton i jest ustawiany przy pomocy specjalnego dźwigu. 

Wymiana sklepienia była możliwa między innymi dzięki zaangażowaniu Pawła Łatuszki i Anatolija Butewicza – obecnego i byłego ministra kultury Białorusi . Nie bez znaczenia było również wsparcie tej idei, w tym również finansowe, przez przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

Latem tego roku po kompleksowym remoncie Pałac Radziwiłłów zostanie oddany do użytku. Już obecnie turystom udostępniono do zwiedzania część odrestaurowanych komnat.

IAR/KRESY.PL

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=55441 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]