Aktualizacja strony została wstrzymana

Rekonstrukcja wieży w pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu

Trwa wymiana hełmu na wieży Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu w środkowej Białorusi. Jest to związane z błędem budowniczych w trakcie prac restauracyjnych.

W 2004 roku na wieży pałacu pojawił się hełm w kształcie cebuli, podobny do tego jaki ponoć tam był na początku 17. wieku. Jednak w ostatnich kilku stuleciach na wieży pałacu było zupełnie inne sklepienie. Dlatego postanowiono zdemontować niefortunny hełm i na jego miejscu ustawić nowy, który pasuje do obecnego wyglądu budowli. Nowy hełm waży 18 ton i jest ustawiany przy pomocy specjalnego dźwigu. 

Wymiana sklepienia była możliwa między innymi dzięki zaangażowaniu Pawła Łatuszki i Anatolija Butewicza – obecnego i byłego ministra kultury Białorusi . Nie bez znaczenia było również wsparcie tej idei, w tym również finansowe, przez przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

Latem tego roku po kompleksowym remoncie Pałac Radziwiłłów zostanie oddany do użytku. Już obecnie turystom udostępniono do zwiedzania część odrestaurowanych komnat.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (14 kwietnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/rekonstrukcja-wiezy-w-palacu-radziwillow-w-nieswiezu

Skip to content