In vitro zwiększa ryzyko nowotworów jajnika

Aktualizacja: 2012-04-12 9:59 am

W marcowym numerze (2012) pisma “Ginekologia po Dyplomie” zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych w Holandii, z których wynika, że stymulacja jajników do zapłodnienia pozaustrojowego może w ciągu 15 lat zwiększyć dwukrotnie lub nawet czterokrotnie ryzyko zachorowania na raka jajnika.

W badaniu wzięło udział prawie 20 tys. kobiet, które w latach 1983 – 1995 były poddawane in vitro oraz grupa porównawcza 6 tys. kobiet z zmniejszoną płodnością, które nie miały tego zabiegu.

W przyjętym okresie obserwacji łącznie wystąpiło 77 nowotworów jajnika, spośród których 42 były inwazyjnymi rakami jajnika, a 35 guzami jajnika o granicznej złośliwości. 61 nowotworów wystąpiło w grupie, gdzie stosowano in vitro, a 16 w grupie bez in vitro.

Autorzy badania zauważają, że uzyskane przez nich wyniki budzą obawy, choć są oparte na stosunkowo małej liczbie przypadków.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=55262 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]