NYT: polskie obozy, nazizm w II Rzeczypospolitej

Redaktorzy amerykańskiego dziennika „New York Times” po raz kolejny błysnęli elokwencją i wiedzą historyczną. Najpierw kilkukrotnie pisali o „polskich obozach koncentracyjnych” tym razem odkryli nazizm w II RP.  

„Najsłynniejszą powieścią pana Grassa jest wydany w roku 1959 <<Blaszany bębenek>>, porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce” – napisało przedwczoraj dwóch dziennikarzy w tekście o aferze w sprawie antyizraelskiego wiersza noblisty.

To wstyd, że tak prominentna gazeta w ten sposób zniekształca historię. My Amerykanie polskiego pochodzenia nie możemy się jednak tylko oburzać. Musimy wykorzystać takie wydarzenia, aby nauczyć społeczeństwo USA jak wyglądała naprawdę historia (…) – powiedział PAP prezes nowojorskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Milewski. „Polska, pierwsza ofiara nazizmu może być teraz przedstawiana jako współodpowiedzialna wraz z Niemcami za nazizm”.

„New York Times” znany jest z rozlicznych manipulacji i przekształcania faktów, powstało już o tym kilka książek – najszerzej opisywaną, haniebną „wpadką” dziennika były materiały zamieszczane w latach 30. w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie, kiedy to publikowano entuzjastyczne reportaże Waltera Duranty’ego o znakomitych efektach kolektywizacji na wsi ukraińskiej. W marcu 2011 roku jeden z dziennikarzy napisał o obozie koncentracyjnym Dachau „położonym w Polsce”. Takie przykłady na inne tematy są w piśmie niemal codziennością. Gazeta często atakuje również Kościół.

Źródło: fronda.pl
kra

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-04-12) | http://www.pch24.pl/nyt--najpierw-polskie-obozy--teraz-nazizm-w-ii-rzeczypospolitej,1661,i.html

Skip to content