Redukcja etatów kapelanów Wojska Polskiego – „cel minimum” MON

Aktualizacja: 2012-04-10 9:01 pm

Niebawem zostaną wprowadzone – zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska – kolejne zmiany w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Jeszcze w tym roku planowana jest likwidacja trzech parafii wojskowych w Ełku, Kaliszu i Jeleniej Górze. Minister Tomasz Siemoniak przekonuje, że konieczna jest redukcja etatów kapelanów z 344 do 176. Jego zdaniem jest to „cel minimum”. Ordynariat Polowy WP nie jest informowany przez MON o planach rządu, a wiedzę o przygotowywanych zmianach czerpie z mediów…

Poseł Solidarnej Polski, Jan Ziobro, złożył w marcu interpelację poselską do ministra obrony narodowej w sprawie ordynariatów polowych. Jej treść można przeczytać na stronach sejmowych tutaj.

W odpowiedzi, jaką poseł otrzymał z Ministerstwa Obrony Narodowej można przeczytać, że obecnie prowadzone są intensywne prace nad dokumentem „Program rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2013-2022”. Podpisany pod dokumentem sekretarz stanu Czesław Mroczek poinformował, że już od kilku lat etaty kapelanów w wojsku są redukowane. Napisał, że dotychczas zlikwidowano: Dekanat Sił Powietrznych Południe, Dekanat Sił Powietrznych Północ, Krakowski Dekanat Wojskowy, Pomorski Dekanat Wojskowy, Śląski Dekanat Wojskowy i Warmińsko-Mazurski Dekanat Wojskowy.

Nie istnieje już także funkcjonującą na zasadach prawa kanonicznego parafia w Ciechanowie, a także parafie wojskowe w Lubniu i Legnicy. W ramach redukcji etatów wprowadzono także zmiany w Kurii Polowej Wojska Polskiego. Kolejne likwidacje parafii wojskowych nastąpią jeszcze w bieżącym roku.

Zdaniem Mroczka, pomimo likwidacji wielu etatów kapelanów, „nie istnieje zagrożenie pozostawania bez posługi religijnej przez żołnierzy, najbliższych członków ich rodzin, emerytów i rencistów wojskowych na jakimkolwiek terenie”.

Przypomnijmy, że po zapowiedziach ministra Tomasza Siemoniaka metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że zapowiadaną redukcję liczby kapelanów wojskowych o połowę uważa za swoisty “zapateryzm”.

pam

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=55168 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]