Wielki Piątek świętem narodowym Czech?

Czeskie media powracają dziś do tematu ustanowienia Wielkiego Piątku, świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

Propozycja ustanowienia Wielkiego Piątku świętem narodowym Czech, padła jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Na wiosnę 2010 roku projektem dotyczącym tej sprawy zajmował się Senat, jednak nie zdążył się on znaleźć w porządku obrad Izby Poselskiej. Pomysł ma jednak poparcie obecnej przewodniczącej parlamentu Miroslavy NÄ›mcovej z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (Občanská demokratická strana) czy liderów jej koalicjanta TOP09.

NÄ›mcová twierdzi, że pomysł ten już wielokrotnie znajdował się w dyskursie publicznym, dlatego powinien zostać zrealizowany. Przewodniczący klubu parlamentarnego TOP09 Petr Gazdík powiedział, iż Wielkanoc jest największym chrześcijańskim świętem, zaś kultura Czech jest oparta na tradycji chrześcijańsko-żydowskiej. Przypomniał jednak o problemach gospodarczych kraju, które mogą przeszkodzić w realizacji tego pomysłu. Wielki Piątek jako święto narodowe widziałby w kalendarzu lider socjaldemokratów Bohuslav Sobotka, jednak również uzależnia zmiany w kalendarzu od skutków dla budżetu państwa. Liderzy komunistów zapowiadają, że będą tolerować kolejny dzień wolny od pracy, nie zamierzają jednak wspierać tego projektu.

Dziennik „Lidovke noviny” przytacza opinię ekonomistki Markéty Å ichtaÅ™ovej, która nie przewiduje negatywnych skutków dla gospodarki, wynikających z wprowadzenia kolejnego dnia wolnego od pracy. Obecnie Czesi mają 13 dni świąt i dni wolnych od pracy. Gazeta przypomina, iż Wielki Piątek jest dniem wolnym w Niemczech i na Słowacji, a przede wszystkim w katolickich krajach południowej Europy.

Źródło: Lidovke noviny

MM

Za: narodowcy.net (Kwiecień 6, 2012) | http://narodowcy.net/wielki-piatek-swietem-narodowym-czech/2012/04/06/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content