Aktualizacja strony została wstrzymana

Jak zohydzić Tradycję – Krystian Kratiuk

Lewica walczy z katolicyzmem na każdym froncie. W okresie przedświątecznym jest to zadanie trochę trudniejsze, niż w zwykłym okresie liturgicznym. Jednak nie dla redaktorów Onet.pl. Wszystko co związane z Kościołem i Tradycją, na tym portalu musi kojarzyć się jak najgorzej. Jak to osiągnąć? Najlepiej przez afiliację z czymś, co czytelnikom portalu już kojarzy się źle.

We wtorek katolickie portale, głównie te, dla których Tradycja nie jest kłopotliwym dodatkiem do kremówek, poinformowały, iż grupa polskich katolików wystosowała list do Ojca Świętego. Pod petycją do Benedykta XVI podpisali się m.in. profesor Jacek Bartyzel, profesor Piotr Tryjanowski, doktor Krzysztof Kawęcki, Artur Zawisza, Stanisław Michalkiewicz i inni przedstawiciele polskich mediów, nauki i polityki. Podpisani proszą o wyjaśnienie niektórych, niejasnych ich zdaniem, punktów nauczania, przedstawionego w dokumentach Drugiego Soboru Watykańskiego.

W okresie przedświątecznym, chociaż przy akompaniamencie nieustająco agresywnej laicyzacji, większość Polaków mimo wszystko – w mniejszym lub większym stopniu – myśli o świętach Wielkiej Nocy. Zapewne niektórzy tylko o tym, że trzeba przed niedzielą umyć okna, czy też – co podać na rodzinne śniadanie, wielu jednak rozważa głębiej sens Triduum oraz Zmartwychwstania Pańskiego. Redaktorzy mediów liberalnych nie mogą tego znieść. Chcą wykorzystać każdą okazję, by – skoro katolicyzmu jako takiego zohydzić się nie da – obrzydzić czytelnikom choćby jakiś jego aspekt.

Jaki więc tytuł redaktor Onet.pl zaproponował odwiedzającym tę stronę? „Posłowie PiS piszą do Benedykta XVI: 50 lat kontrowersji”. I dalej, czytamy: „Dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości podpisało trzystronicowy list środowiska katolickich tradycjonalistów do papieża Benedykta XVI – ustalił Onet”. Dla porządku należy dodać, iż następne zdanie brzmi: „Nie jest to jednak w żadnym razie inicjatywa partyjna”. Schemat jest prosty – „nie lubimy PiS” skoro więc „posłowie PiS piszą do papieża”, inicjatywa musi być zła. Abstrahując od dalszej treści artykułu – zamiar jest aż nadto widoczny. Skojarzenia muszą czytelnikowi nasunąć się same. Nie trzeba być wirtuozem dziennikarstwa, żeby zauważyć, iż tytuł „Posłowie PiS piszą do Benedykta XVI” jest ogromną manipulacją. List podpisało wiele osób i nie jest on prywatną inicjatywą posłów. Co więcej, autor zaznacza we wstępie do artykułu, że nie jest to inicjatywa partyjna, po cóż więc w tytule skrót nazwy partii? Aby uderzyć w obrońców Tradycji, przypisując ich inicjatywę znienawidzonym „kaczystom”, a przez to próbując wypaczyć ją i skompromitować.

Nie wiecie, w co jeszcze uderzyć w Wielkim Tygodniu Anno Domini 2012, redaktorzy? Tak się złożyło, że problem macie już od poniedziałku – najpierw rocznica śmierci błogosławionego Jana Pawła II, teraz zbliżające się Triduum Paschalne i Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Jak tu ugryźć katolików, jak zohydzić ich w oczach innych? Mam jednak dla was złą wiadomość – przegracie. Przegracie i w tym Wielkim Tygodniu i w kolejnych. Choćbyście nie wiem, jakim sprytem i umiejętnością manipulacji się wykazywali.

Krystian Kratiuk

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-04-04) | http://www.pch24.pl/jak-zohydzic-tradycje,1451,i.html

Skip to content