Zwierzchnik Cerkwii w Polsce, abp Sawa: Nigdy nie szkodziłem Polsce ani cerkwi

Aktualizacja: 2009-01-13 10:55 am

Zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa odnosząc się do doniesień o swojej współpracy z SB, oswiadczył, że nigdy nie szkodził Polsce ani cerkwi. “Rzeczpospolita”, powołując się na dokumenty IPN, napisała, że od 1965 roku był on tajnym, świadomym współpracownikiem SB o pseudonimie “Jurek”.

W specjalnym oświadczeniu arcybiskup Sawa określił te doniesienia jako atak na Cerkiew. Jednocześnie jako jej zwierzchnik w Polsce przeprosił “za swoje zachowanie wobec SB”.

Metropolita przyznaje, że miał kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa, jednak nie były one współpracą “w dzisiejszym populistycznym znaczeniu tego słowa”. Polegały one między innymi na tym, że przedstawiciele SB “nachodzili” duchownego, tak, jak innych księży i biskupów. “Rozmawialiśmy z tymi ludźmi, tak jak to czynimy dzisiaj. Jakie Panowie ci składali sprawozdania, to ich sprawa.” – pisze metropolia Sawa. Zwraca też uwagę, że nie powinniśmy uznawać sprawozdań funkcjonariuszy SB za wiarygodne.

Zwierzchnik polskiej Cerkwi pisze także, że obecnie pada wiele nieuzasadnionych zarzutów wobec duchowieństwa, w których pomija się polityczno – historyczne tło tamtych dni.


Za:  PROnline
“Abp Sawa: Nigdy nie szkodziłem Polsce ani cerkwi”

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5484 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]