Znany profersor ekonomii krytykuje proaborcyjną książkę

Aktualizacja: 2006-08-24 12:00 am

Znany ekonomista John R. Lott, Jr., były profesor renomowanych uniwersytetów Yale, Stanford, UCLA, związany obecnie z [neo]konserwatywnym American Enterprise Institute, zakwestionował wiarygodność nagłaśnianej przez media książki prof. Steven D. Levitt pt Freakonomics, która próbuje dowodzić korelacji pomiędzy legalizacją aborcji w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku a spadającymi wskaźnikami morderstw i innych groźnych przestępstw.

Prof. Lott wraz z badaczem Johnem Whitley planuje publikację odpowiedzi na książkę prof. Levitta w październikowym piśmie naukowym Economic Inquiry. W swojej krytycznej analizie dowodzi, iż nie tylko koszty społeczne, w tym środki finansowe potrzebne na pomoc dla np. matek samotnie wychowujących dzieci, wzrosły, ale zalegalizowanie aborcji doprowadziło do zupelnie odwrotnych tendencji w społeczeństwie amerykańskim, niż sugerowałaby to książka prof. Levitta, czyli do znacznego wzrostu przestępstw.

Książka lewicowego profesora Levitta sugeruje, że gdyby nie doszło do przeprowadzonych od 1973 roku aborcji, to urodzone dzieci, nie zaakceptowane przez swe matki, stałyby się dorosłymi obywatelami posiadającymi większe skłonności do popełniania przestępstw. Prof. Levitt oblicza też koszt społeczny takich “niechcianych dzieci” na 30 miliardów dolarów.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=548 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]