Stany Zjednoczone rozpoczęły tajne operacje sabotażowe przeciwko Iranowi

Aktualizacja: 2009-01-12 10:51 pm

Rozkazem prezydenta G.W. Busha, Stany Zjednczone rozpoczęły tajną operację sabotażu irańskich instalacji jądrowych – donosi w sobotnim wydaniu dziennik The New York Times, tym samym jako pierwszy oznajmiając oficjalnie o prowadzeniu przez amerykańskie służby specjalne tego typu operacji. Dziennik dodaje jednocześnie, że decyzja ta podjęta została pomimo wcześniejszej odmowy Stanów Zjednoczonych udzielenia pomocy Izraelowi w ataku na Iran. Na początku 2008 roku prezydent Bush odmówił premierowi Izraela przekazania bomb oraz udzielenia zgody na przelot izraelskich samolotów nad przestrzenią powietrzną Iraku kontrolowaną przez Stany Zjednoczone, celem zbombardowania nuklearnego ośrodka w Natanz.

Dziennik amerykański stwierdza, że odmowa udzielenia pomocy w dokonaniu ataku na Iran podyktowana była obawą administracji prezydenta Busha, iż izraelski atak może “wywołać poważną wojnę na Bliskim Wschodzie”.

Na żądanie rządu amerykańskiego, nowojorski dziennik nie ujawnił niektórych istotnych szczegółów operacji sabotażowej, jedynie stwierdził, że mają one polegać na “staraniach w przejęciu zagranicznych dostawców do instalacji nuklearnych, jak również innych staraniach, w tym eksperymentalnych, celem unieszkodliwienia systemów elektrycznych, komputerowych i innych sieci, niezbędnych do funcjonowania Iranu”. Program, który jak ujawniono jest już w trakcie realizacji, zostanie przekazany nowej administracji prezydenta-elekta Baraka Obamy.
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5471 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]