Aktualizacja strony została wstrzymana

Stany Zjednoczone rozpoczęły tajne operacje sabotażowe przeciwko Iranowi

Rozkazem prezydenta G.W. Busha, Stany Zjednczone rozpoczęły tajną operację sabotażu irańskich instalacji jądrowych – donosi w sobotnim wydaniu dziennik The New York Times, tym samym jako pierwszy oznajmiając oficjalnie o prowadzeniu przez amerykańskie służby specjalne tego typu operacji. Dziennik dodaje jednocześnie, że decyzja ta podjęta została pomimo wcześniejszej odmowy Stanów Zjednoczonych udzielenia pomocy Izraelowi w ataku na Iran. Na początku 2008 roku prezydent Bush odmówił premierowi Izraela przekazania bomb oraz udzielenia zgody na przelot izraelskich samolotów nad przestrzenią powietrzną Iraku kontrolowaną przez Stany Zjednoczone, celem zbombardowania nuklearnego ośrodka w Natanz.

Dziennik amerykański stwierdza, że odmowa udzielenia pomocy w dokonaniu ataku na Iran podyktowana była obawą administracji prezydenta Busha, iż izraelski atak może „wywołać poważną wojnę na Bliskim Wschodzie”.

Na żądanie rządu amerykańskiego, nowojorski dziennik nie ujawnił niektórych istotnych szczegółów operacji sabotażowej, jedynie stwierdził, że mają one polegać na „staraniach w przejęciu zagranicznych dostawców do instalacji nuklearnych, jak również innych staraniach, w tym eksperymentalnych, celem unieszkodliwienia systemów elektrycznych, komputerowych i innych sieci, niezbędnych do funcjonowania Iranu”. Program, który jak ujawniono jest już w trakcie realizacji, zostanie przekazany nowej administracji prezydenta-elekta Baraka Obamy.
Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745