Polska na pierwszym miejscu w rankingu śmiertelnych wypadków drogowych

Aktualizacja: 2012-04-2 11:24 am

Komisja Europejska opublikowała raport, w którym Polska jest na pierwszym miejscu pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2011 r.

KE poinformowała również, że w Unii Europejskiej w 2011 r. odnotowano tylko dwuprocentowy spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w porównaniu z rokiem 2010. Na europejskich drogach ginie codziennie średnio 85 osób. “Gazeta Wyborcza” przypomina, że w 2010 r. w tej statystyce wyprzedzały nas Rumunia, Grecja i Bułgaria. W całej Unii w ciągu dziesięciu lat wskaźnik śmiertelnych wypadków na drogach spadł o 43 proc., ale w Polsce już tylko o 29 proc.

Komisarz UE ds. transportu, Estończyk Siim Kallas zapowiedział, że zwróci się na piśmie do unijnych ministrów transportu z prośbą o informacje o krajowych planach zwiększania bezpieczeństwa drogowego na 2012 r. Unijne przepisy mówią, że do 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych powinna zmaleć o połowę w porównaniu do roku 2010. UE chce wprowadzić bardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa samochodów, domagając się przy tym lepszego szkolenia kierowców i skuteczniejszej egzekucji przepisów ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że Senat podniósł limit prędkości jazdy na autostradach do najwyższego w UE, czyli 140 km/godz. Pomysł został zaakceptowany przez rząd, Sejm i prezydenta.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54648 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]