Białoruś przedłużyła wizy wszystkim polskim księżom

Władze w Mińsku przedłużyły wizy dla wszystkich polskich księży pracujących na Białorusi. Poinformował o tym metropolita Tadeusz Kondrusiewicz – zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi. Pełnomocnik białoruskiego rządu do spraw religii i mniejszości narodowych Leanid Hulaka na konferencji prasowej w lutym mówił, że dla czterech księży wizy mogą nie zostać przedłużone. Według Hulaki zastrzeżenia władz budziło odprawianie mszy przez tych księży wyłącznie w języku polskim.

Jednak jak zapewnił dziś metropolita Kondrusiewicz „na pewno nikomu wizy nie odmówiono”. Arcybiskup Kondrusiewicz nie potrafił powiedzieć na jaki dokładnie okres księżą otrzymali wizy. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że duchowni, wobec których Mińsk miał zastrzeżenia, otrzymali wizy trzymiesięczne. Zaś 14 księży wobec których władze Białorusi miały mniej uwag otrzymało standardowe dla duchownych wizy na pół roku. 
Na Białorusi pracuje obecnie 450 księży. Z tego około jedna trzecia to obcokrajowcy pochodzący głównie z Polski.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (02 kwietnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/bialorus-przedluzyla-wizy-wszystkim-polskim-ksiezom

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content