Więcej kontenerów przez Hamburg do Polski

W ub. roku transport ładunków w kontenerach między Hamburgiem a Polską zwiększył się o 33 proc., do 238 tys. TEU (kontenerów o długości 20 stóp). Jak ocenia spółka Uboat Line na podstawie zamówień, która w 2011 roku założyła w Hamburgu podmiot zależny – Oliwia Trans GmbH, również w tym roku można oczekiwać znaczącej dynamiki przewozów na tej linii.

– Hamburg jest jednym z największych portów w Europie, tylko w ub. roku przeładowano tam 9 mln TEU – mówi Grzegorz Misiąg, prezes zarządu Uboat Line. Przypomina on, że ogromny potencjał tego portu, gdzie krzyżują się morskie szlaki komunikacyjne prowadzące m.in. z Europy do Azji, a także do Ameryki Północnej, przyciąga firmy z całego świata. W tej grupie jest coraz więcej spółek z naszego kraju, które są zainteresowane pozyskaniem partnera biznesowego, mogącego zorganizować szybki transport towarów do Polski. W sumie w 2011 roku z Hamburga do krajów Europy Wschodniej przewieziono 1,07 mln TEU, co oznacza wzrost o 38,7 proc. w porównaniu do 2010 roku. Obecnie połączenie Hamburga z Polską zapewnia 11 serwisów dowozowych, oferujących po 20 pociągów w tygodniu.

Prezes Misiąg ocenia, że rozwojowi wymiany towarowej na tej linii sprzyja także rozbudowa sieci terminali przeładunkowych w naszym kraju. Jest ich jeszcze za mało, bowiem wskaźnik gęstości terminali (jeden taki obiekt na 1000 km linii kolejowych) wynosi w Polsce 0,5, tymczasem w innych krajach kształtuje się na poziomie 1,4 – 2 (Włochy, Niemcy). O rosnącej roli przewozów intermodalnych przesądzają jednak czynniki „fundamentalne”, ocenia zarząd Uboat Line. Są nimi konkurencyjna cena i konkurencyjny czas przewozu, szczególnie dla dalekich relacji przewozowych, jak z Hamburga do Polski centralnej, uproszczone, w stosunku do transportu samochodowego, procedury przekraczania granic celnych, możliwość przewożenia towarów ciężkich (o wadze powyżej 26 ton) oraz niskie koszty i proste procedury czasowego składowania towaru.

źródło: portalmorski.pl

Za: Diarium.pl (2 kwietnia 2012) | http://diarium.pl/2012/04/wiecej-kontenerow-przez-hamburg-do-polski-2/ | Więcej kontenerów przez Hamburg do Polski

Skip to content