Polska powiatowa „pustynnieje”

Aktualizacja: 2012-04-1 7:27 pm

Polska poza większymi aglomeracjami powoli zamienia się w pustynię gospodarczo- kulturalną.

Zamyka się kina, ośrodki zdrowia, szkoły, biblioteki, lokalne urzędy pocztowe itp., a przemysł dający zatrudnienie przenosi się w okolice większych aglomeracji.

W ciągu ostatnich 10 lat zniknęło z mapy 389 wiejskich urzędów pocztowych. Samorządy lokalne w poszukiwaniu oszczędności zamykają szkoły. W tym roku 2.5 tys. małych szkół może zostać zamkniętych. To rekord.

Znikają również połączenia autobusowe. Jak podaje GUS w 2000 roku z regularnych połączeń autobusowych skorzystało 826.6 mln podróżnych. W 2010 roku już tylko 476.1 mln. Właśnie przez likwidację regularnych połączeń. Brak regularnych połączeń autobusowych czy kolejowych to z kolei utrudnienia w dostaniu się do lekarza, na pocztę czy do urzędu. Na prowincji brak również ofert kulturalnych czy sportowych.

– Takie cięcia to degradacja lokalnych środowisk, podcinanie im korzeni – mówi prof. Julian Auleytner, prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

Wszystko to powoduje, że młodzi ludzie uciekają z mniejszych ośrodków do aglomeracji lub wybierają emigracje zarobkową./BK/

Na podstawie: rp.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54615 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]