150 tys. nowych urzędników za Tuska

Aktualizacja: 2012-04-1 7:01 pm

Pod rządami Donalda Tuska armia urzędników rośnie jak na drożdżach. Według Eurostatu od 2008 r. wzrosła o 150 tys. osób, przekraczając milion zatrudnionych. Biurokraci stali się zapleczem Platformy Obywatelskiej.

Rozdęta biurokracja jest jednym z hamulców rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego jej zwalczanie jest popularnym hasłem w ustach polityków w czasie kampanii wyborczych. Jednak nie wszyscy traktują to, co głoszą, serio, a najlepszym tego przykładem jest Platforma. Porażka w walce z biurokracją jest jedyną klęską, do której publicznie i bez ogródek przyznaje się premier.

Polska należy do czołówki, jeśli chodzi o przyrost liczby biurokratów. Armia urzędników rośnie, bo działacze Platformy muszą przecież gdzieś umieścić swoich znajomych i pociotków.

Gorzej od Polski w walce z tą plagą radzą sobie tylko Słowacja, Węgry, Estonia i Hiszpania. W tych pięciu krajach Unii w czasie kryzysu, gdy rośnie liczba bezrobotnych, liczba urzędników wzrosła o ponad 1/10. Rekordzistą jest Słowacja, która zwiększyła zatrudnienie w urzędach o ponad 1/5. Pod tym względem najbardziej chyba patologicznym przypadkiem jest Hiszpania. W czasie gdy liczba pracujących spadła tam o 11 proc., rzesza urzędników zwiększyła się o 14 proc. Czy w tej sytuacji można się dziwić, że kraj ma gigantyczne bezrobocie i deficyt budżetowy oraz jest w czołówce kandydatów do bankructwa?

Świetne efekty w zwalczaniu biurokracji mają Łotwa, Cypr, Dania, Bułgaria. Zatrudnienie w urzędach spada też zwykle w krajach, które korzystają z pomocy zagranicznej, gdyż był to jeden z warunków jej uzyskania. Dotyczy to takich krajów jak Irlandia, Grecja czy Portugalia. Bezkonkurencyjna w zwalnianiu zbędnych urzędników jest Łotwa. Wielkie osiągnięcia ma też premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Pod jego rządami liczba etatów w brytyjskiej administracji spadła już o blisko 300 tys., a przez najbliższe pięć lat ma spaść o dalsze 700 tys.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54610 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]