Izrael: Opóźnione opublikowanie niewygodnego dla Żydów dokumentu rodzi pytania o dostęp do dokumentów wojennych

Muzeum izraelskie Ghetto Fighters’ House Museum, upamiętniające tzw. Holokaust i walczących w gettach  Żydów, opublikowało dokument pochodzący z obozu niemieckiego w Bergen-Belsen, poświadczający, że w czasie wojny holenderski rabin zezwolił na spożywanie przez religijnych Żydów niekoszernych produktów.

Rabin Yissachar-Bernard Davids był naczelnym rabinem Rotterdamu i podczas inwazji Holandii przez wojska hitlerowskie zesłany został wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Wydał tam dokument zezwalający na spożywanie podczas święta Paschy (Passover) niekoszernej żywności (chametz), głównie niekoszernego chleba, gdy w grę wchodziło fizyczne przeżycie, a znalezienie koszernych produktów było niemożliwe.

W informacji podanej przez wydawany w Tel Awivie dziennik Yedioth Ahronoth najbardziej interesujący dla historyka jest jednak fakt, iż – jak stwierdza depesza prasowa – „dokument znalazł się w Izraelu już wiele lat temu lecz decyzja o jego ujawnieniu opinii publicznej podjęta została dopiero niedawno.”

W czasie gdy muzea, fundacje i prywatni właściciele żydowscy w coraz większym stopniu zagarniają kolekcje dokumentów i zbiorów pochodzących z czasów II Wojny Światowej i w coraz większym stopniu ograniczają dostęp do nich, wielki niepokój budzi możliwość kontrolowania dyskursu nad kontrowersyjnymi tematami tamtych czasów, przez grupkę osób i środowisk ideologicznie zaangażowanych w ukrywanie niewygodnych faktów. W rzeczywistości, tego typu cenzura stosowana jest nie tylko na poziomie dostępu do zbiorów muzealnych i archiwów, lecz  także obejmuje samo stwierdzenie istnienia dokumentu.

Przykład ociągania się z opubliowaniem dokumentu niewygodnego dla przestrzegających reguł koszerności Żydów, jedynie potwierdza tę coraz częściej stosowaną regułę przemilczania i utajniania niektórych faktów i dokumentów.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: YNetNews (03.26.12) | http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4207513,00.html

Skip to content