Izrael: Opóźnione opublikowanie niewygodnego dla Żydów dokumentu rodzi pytania o dostęp do dokumentów wojennych

Aktualizacja: 2012-03-27 2:15 pm

Muzeum izraelskie Ghetto Fighters’ House Museum, upamiętniające tzw. Holokaust i walczących w gettach  Żydów, opublikowało dokument pochodzący z obozu niemieckiego w Bergen-Belsen, poświadczający, że w czasie wojny holenderski rabin zezwolił na spożywanie przez religijnych Żydów niekoszernych produktów.

Rabin Yissachar-Bernard Davids był naczelnym rabinem Rotterdamu i podczas inwazji Holandii przez wojska hitlerowskie zesłany został wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Wydał tam dokument zezwalający na spożywanie podczas święta Paschy (Passover) niekoszernej żywności (chametz), głównie niekoszernego chleba, gdy w grę wchodziło fizyczne przeżycie, a znalezienie koszernych produktów było niemożliwe.

W informacji podanej przez wydawany w Tel Awivie dziennik Yedioth Ahronoth najbardziej interesujący dla historyka jest jednak fakt, iż – jak stwierdza depesza prasowa – “dokument znalazł się w Izraelu już wiele lat temu lecz decyzja o jego ujawnieniu opinii publicznej podjęta została dopiero niedawno.”

W czasie gdy muzea, fundacje i prywatni właściciele żydowscy w coraz większym stopniu zagarniają kolekcje dokumentów i zbiorów pochodzących z czasów II Wojny Światowej i w coraz większym stopniu ograniczają dostęp do nich, wielki niepokój budzi możliwość kontrolowania dyskursu nad kontrowersyjnymi tematami tamtych czasów, przez grupkę osób i środowisk ideologicznie zaangażowanych w ukrywanie niewygodnych faktów. W rzeczywistości, tego typu cenzura stosowana jest nie tylko na poziomie dostępu do zbiorów muzealnych i archiwów, lecz  także obejmuje samo stwierdzenie istnienia dokumentu.

Przykład ociągania się z opubliowaniem dokumentu niewygodnego dla przestrzegających reguł koszerności Żydów, jedynie potwierdza tę coraz częściej stosowaną regułę przemilczania i utajniania niektórych faktów i dokumentów.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie YNetNews (03.26.12)
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54257 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]