Coraz więcej bezrobotnych kupuje coraz więcej?

Aktualizacja: 2012-03-27 1:40 pm

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane, z których wynika, że bezrobocie w lutym wzrosło do 13,5% wobec 13,2% w styczniu. Mimo to, jak informuje serwis stooq.com, o 13,7% wzrosła sprzedaż detaliczna w stosunku do lutego 2011 r.

W Polsce rośnie liczba bezrobotnych, a mimo to kupujemy więcej dóbr i usług? To może świadczyć o powiększającej się wciąż szarej strefie, która jest w obecnej sytuacji prawdziwym błogosławieństwem i być może jest wyjaśnieniem cudu, bo trudno inaczej nazwać sytuację, gdy przy rosnących podatkach i nieudolności ekipy rządzącej wciąż odnotowuje się w naszym kraju wzrost gospodarczy.

Oficjalnie mówi się o tym, że szara strefa stanowi około 30% naszego PKB. Pojawiają się jednak głosy, że jest to znacznie więcej. Dlaczego przedsiębiorcy ukrywają swe dochody przed fiskusem? Ich exodus do szarej strefy jest probierzem tego, jak mocno regulacje państwowe krępują wolną przedsiębiorczość. To ona w rzeczywistości tworzy miejsca pracy, a nie żaden „rząd”. Wysokie koszty pracy powodują, że mniej osób skłonnych jest rozpoczynać własną działalność, bądź zatrudniać więcej osób w już istniejących przedsiębiorstwach i tym samym rozwijać się. Niewątpliwie, o czym już pisaliśmy, na ukrywanie swoich zarobków wpływa również ciężar oraz skomplikowanie systemu podatkowego. Można wskazać wiele przykładów świadczących o tym, że uproszczone i paradoksalnie niższe podatki skutkują większymi wpływami do budżetu z tego tytułu.

Ronald Reagan stwierdził kiedyś, że słowa, które powinny najbardziej przerazić obywatela to „Jestem z rządu i przyszedłem Ci pomóc”. Podobnie spędzającymi nam sen z powiek słowami powinny być wypowiedzi polityków zapowiadających walkę z szarą strefą i zlikwidowanie jej. Oby im się to nigdy nie udało, bo szara strefa jest zdrową reakcją organizmu, jakim jest gospodarka, na coraz większą ilość kłód, które państwo swymi regulacjami rzuca pod nogi przedsiębiorcom. Janusz Korwin-Mikke zapowiadał kiedyś, że gdyby dysponował taką władzą, pierwszą, którą by zrobił po spadnięciu pierwszego śniegu, byłoby położenie chodników w wydeptanych miejscach, ponieważ nierzadko chodniki i deptaki są ułożone w uciążliwy dla pieszych sposób. Tak też powinni działać politycy – powiększająca się szara strefa powinna być dla nich sygnałem, że trzeba zliberalizować przepisy gospodarcze.

Tomasz Tokarski

Więcej o szarej strefie czytaj na portalu Prokapitalizm.org.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54255 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]