Wyprzedaż resztek polskiego majątku

Aktualizacja: 2012-03-27 6:38 am

W latach 2012 – 2013 planowana jest wyprzedaż 300 spółek Skarbu Państwa – podaje „Rzeczpospolita”. Dziennikarze gazety dotarli do dokumentu Ministerstwa Skarbu w sprawie przekształceń własnościowych państwowych podmiotów. Wynika z niego, że resort planuje sprzedać wszystkie swoje akcje w 85 procentach nadzorowanych przez siebie firm, objętych planem na lata 2012-2013. W pozostałych mają być utrzymane pakiety większościowe lub pozwalające zachować nadzór właścicielski. Dotyczy to zwłaszcza firm z sektora energetycznego, finansowego i obronnego.

W branży energetycznej przekształcenia własnościowe czekają między innymi Energę, Eneę i PGE. Planuje się także prywatyzację pięciu spółek finansowych: BGŹ, którego Skarb Państwa chce się pozbyć w całości, oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Pod młotek ma pójść też część udziałów w Giełdzie Papierów Wartościowych, PKO BP i PZU. W nowe ręce mają ponadto trafić akcje Ciechu, puławskich Zakładów Azotowych, Zakładów Chemicznych w Policach. Rząd planuje także zmniejszyć swój udział w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Według oczekiwań,  przychody ze sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w tym roku mają wynieść 10 miliardów złotych.

na podstawie: gielda.onet.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54202 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]