Aktualizacja strony została wstrzymana

Światowa premiera „Cristiady” w Rzymie – tajemniczy bojkot dystrybutorów filmowych

20 marca w Watykanie odbyła się światowa premiera filmu „Cristiada”, o którym wspominaliśmy już na naszym portalu. Jest to najdroższa produkcja w historii kina meksykańskiego z gwiazdorską obsadą m.in. Andy Garcia, Eva Longoria, czy Peter O’Toole. Film odpowiada o powstaniu meksykańskich katolików w latach 1926-1929 przeciwko tyranii masońsko-liberalno-socjalistycznej, nazywanym Cristiadą (Krucjatą).

Film jest gotowy od miesięcy, kampania reklamowa trwa, jednak film nie wchodzi do kin. Powód: podobnie jak w przypadku naszej rodzimej produkcji – „Historii Roja”, niektórym środowiskom zależy, aby jak najmniej ludzi go zobaczyło. Trudno znaleźć firmę dystrybucyjną, która zajęła by się wprowadzeniem „Krucjaty” do kin.

Podczas wtorkowej premiery w papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum, nieopodal Placu Św. Piotra w Rzymie, sala wypełniła się po brzegi. Znaczna część imprezy była poświęcona problemom z jakimi borykają się twórcy filmu. Producent „Cristiady”, Pablo José Barroso zachęcał do wsparcia promocji filmu, aby szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Dlaczego jest tak trudno znaleźć firmę, która zajęła by się dystrybucją filmu, pozostaje tajemnicą – dodał.

Pojawiały się pytania o to jak możliwym jest, że podczas gdy mierne produkcje filmowe wypełniają programy kinowe, a sale świecą pustkami, nie ma miejsca na dobrze zrealizowany film niosący katolickie przesłanie, mówiący o brutalnych prześladowaniach chrześcijan? Jakich to warunków nie spełnia „Cristiada”? Dlaczego film jest bojkotowany? Czyżby była to jakaś ukryta forma cenzury?

Barroso pozostaje ostrożny: Nie wiem, naprawdę nie wiem. Zwróciliśmy się do wszystkich głównych firm w sektorze filmowym, zgodnie z przyjętą praktyką, nie pomijając niczego. Byliśmy przekonani, że doskonała jakość techniczna filmu, jego przekonywująca historia i znakomita obsada, ze światowej sławy aktorami w rolach głównych mogą być pomocne, a mimo to przez wiele miesięcy nie uzyskaliśmy nic, tylko przeszkody… Źaden z dystrybutorów, mimo że zwracaliśmy się do dużych i małych firm, nigdy nie wszedł w szczegóły zawartości filmu… Za to stale słyszeliśmy odpowiedź, że „Cristiadę” trudno będzie sprzedać na rynku, że to film niszowy, że może być klapa…

– Film zrealizowany jak hollywoodzki hit, tyle że meksykańskiej produkcji, w reżyserii laureata do Oscara za efekty specjalne w takich filmach jak: „Dwie Wieże”, w 2002 r., oraz „Powrót Króla”, w roku 2003 (czyli druga i trzecia część trylogii „Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona), oraz z udziałem Andiego Garcia, Evy Longorii, Petera O’Toole i Eduardo Verástegui? Trudno w to uwierzyć – puentuje katolicki portal La Bussola Quotidiana.

Barroso uspokaja: Tak czy owak, nie poddajemy się. Ostatecznie uzyskaliśmy jakiś efekt. Odbyła się światowa premiera w Rzymie… W Meksyku, gdzie dystrybutorem jest 20th Century Fox premiera nastąpi 20 kwietnia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, „Cristiada” rozprzestrzeni się w całej Ameryce hiszpańskojęzycznej. A skoro tak, na 1 czerwca planujemy ruszyć w Stanach Zjednoczonych… Pozostaje Europa.

Producent kończy temat z nutą optymizmu i wspomina również o tym, że są pewne sygnały, iż zainteresowaną wydaje się być największa na świecie korporacja medialna tj. The Walt Disney Company.

– Potrzebujemy wszelkiej pomocy. Chcemy zaoferować społeczeństwu historię, którą czyta się jak western w czasach świetności, ale głęboką, opartą na prawdziwych wydarzeniach… i tragiczną. – podsumowuje.

Pablo José Barroso widzi kino jako narzędzie świadectwa i apostolatu. Na początku grudnia ubiegłego roku do kin w USA wszedł jego produkcji film animowany 3D pt. „Największy Cud” (El gran Milagro) w reżyserii Bruce M. Morrisa. To historia grupy katolików, którzy są prowadzeni przez anioły do pełnego zrozumienia Najświętszej Ofiary Mszy.

 

Na podstawie:
La Bussola Quotidiana

Za: nacjonalista.pl (23 marca 2012) | http://www.nacjonalista.pl/2012/03/23/swiatowa-premiera-%E2%80%9Ecristiady-w-rzymie-tajemniczy-bojkot-dystrybutorow-filmowych/

Skip to content