Nowe ceny gazu: potężny cios w polską chemię

Aktualizacja: 2012-03-22 9:32 pm

Nawet sto milionów złotych więcej będą musiały w tym roku zapłacić za gaz firmy chemiczne. Zatwierdzając nową taryfę dla URE zgodził się na 15 procentowy wzrost cen surowca dla odbiorców przemysłowych. – Koszt gazu ma bardzo poważny udział w kosztach produkcji. W niektórych produktach cena surowca stanowi nawet połowę kosztów – mówi Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Na informacje o podwyżce cen z wielkim zainteresowaniem czekano w firmach chemicznych. Okazało się, że od pierwszego kwietnia branży przyjdzie za gaz płacić znacznie więcej. O jakich kwotach mówimy? Np. numer dwa na liście największych odbiorców gazu w kraju (ponad 900 mln m3 gazu rocznie) zakłady Azotowe Puławy będą musiały według wstępnych szacunków zapłacić w tym roku więcej o 136 mln zł. Jeszcze większy rachunek czeka Grupę Orlen. W tym roku to może być nawet ponad 180 mln złotych więcej. Trzecie na liście wśród największych klientów PGNiG Zakłady Chemiczne Police zapłacą w tym roku więcej za gaz o około 80 mln zł.

Czy spółki chemiczne będą mogły sobie zrekompensować czymś podwyżki? Teoretycznie istnieje taka możliwość. W grę wchodzi przerzucenie kosztów podwyżki na odbiorców finalnych produktów. Tyle, że to nie takie proste. Podwyżki mogłyby spowodować zmniejszenie zakupów zwłaszcza na rynku nawozowym. Rolnicy mogą zmniejszyć zakupy, lub wręcz wstrzymać się z nimi. Warto dodać, że podwyżka w części jest zrekompensowana przez wcześniejsze niskie ceny gazu. PGNiG sprzedawał bowiem surowiec na ujemnej marży. Korzyści z tego czerpały firmy chemiczne. Teraz takiego niespodziewanego zysku już nie będzie.

autor: Dariusz Malinowski, źródło: wnp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53969 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]