Komisarz UE chce zmiany menu bohatera książki

Unijna komisarz do spraw gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki poprosiła włoskiego autora kryminałów z serii „Komisarz Montalbano”, by zmienił gust kulinarny swego bohatera – podaje portal TVP INFO.

Z jadłospisu komisarza miałyby zniknąć małe sardynki.

Pochodząca z Grecji unijna komisarz wystąpiła z tą inicjatywą, bo – jak stwierdziła – uwielbiany przez czytelników i widzów komisarz policji z Sycylii, daje fatalny przykład upodobania do rybek, których połów niszczy ekosystem Morza Śródziemnego.

Damanaki za karygodne uznała sceny, w których policjant w swym nadmorskim domu w Marinella serwuje swojej ukochanej oraz gościom ulubione małe rybki. Nikt nie jest w stanie się im oprzeć.

Maria Damanaki, zwolenniczka zrównoważonych połowów na tyle poważnie potraktowała sceny z kolejnych tomów powieści kryminalnej, że napisała list do autora kryminałów Andrei Camilleriego, którego – jak zapewniła – jest „namiętną czytelniczką”. Dodała też, że jest „wielką fanką Montalbano”. Uważa jednak, że jedzenie małych rybek przez tytułowego bohatera jest „nieetyczne” i „niedopuszczalne”.

Poprosiła pisarza, by natychmiast zmienił gust kulinarny komisarza i wyeliminował narybek z jego menu. Połów małych rybek, które nie osiągnęły jeszcze wieku reprodukcyjnego, oznacza niszczenie zasobów rybnych – argumentuje unijna komisarz, cytowana przez włoskie media.

Teraz inicjatywa należy do 86-letniego autora serii bestsellerów, który zdecyduje, czy wprowadzić zmiany na rzecz bardziej ekologicznych dań, jakie miałyby pojawić się na stole uwielbianego we Włoszech bohatera.

(www.tvp.info)

Za: Nowy Ekran (22.03.2012) | http://aleksanderpinski.nowyekran.pl/post/56927,komisarz-ue-chce-zmiany-menu-bohatera-ksiazki

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content