Szwajcarski sąd odrzucił pozew organizacji cygańskich o odszkodowanie od firmy IBM

Szwajcarski Sąd Najwyższy odrzucił 18 sierpnia br. pozew o odszkodowanie, wniesiony w 2001 roku przez organizację cygańską Gypsy International Recognition and Compensation Action, przeciwko koncernowi IBM. Wniosek zarzuca firmie IBM wspomaganie „Nazistowskiego Holokaustu”, gdyż IBM był producentem maszyn biurowych i czytników kart perforowanych, które używane były przez biurokrację Trzeciej Rzeszy, a wykorzystanie tych maszyn „umożliwiło bardziej efektywne przeprowadzanie operacji zabójczych”. Według oskarżenia strony cygańskiej, oddział szwajcarski firmy IBM miał być „centrum wymiany handlowej z Nazistami” – czemu firma zaprzecza.

Henri-Philippe Sambuc, prawnik wynajęty przez stronę cygańską, przyjął do wiadomości decyzję sądu szwajcarskiego i powiedział, że „Wydaje mi się, że organizacje cygańskie spróbują zaadaptować swoją strategię do tej decyzji. Być może wniesienie nowego pozwu będzie możliwe, jeśli nie na podstawie prawa szwajcarskiego, to na podstawie prawa obowiązującego w innych krajach, jak na przykład prawa polskiego czy rumuńskiego. Ten rodzaj strategii wymaga jednak wnikliwej analizy prawnej.”

Warto przypomnieć, że w kwietniu 2001 roku wniosek przeciwko firmie IBM został odrzucony przez sąd w Nowym Jorku, gdyż prawnicy obawiali się, że spowolniłby on wypłaty z Niemieckiego Funduszu Holokastu. Do Funduszu przystąpiły firmy niemieckie, w tym oddział firmy IBM w Niemczech, pod warunkiem uwolnienia ich od przyszłych żądań odszkodowawczych.

 

Za: materiałów redakcyjnych

Skip to content