Zaskakująca deklaracja CIA i Mossadu: Iran nie tworzy broni jądrowej

Aktualizacja: 2012-03-21 4:08 pm

Iran grozi blokadą Cieśniny Ormuz, jako retorsją po odcięciu od systemu elektronicznych transakcji finansowych SWIFT. Nękanie systemu finansowego kraju, który znajduje się na celowniku USA jest swoistą tradycją. Gazeta New York Times opublikowała artykuł, z którego wynika, ze CIA nie znalazło dowodów na istnienie irańskiego programu jądrowego.

Artykuł z NYT był prawdopodobnie inspirowany przez amerykańskie służby specjalne. To zaskakujace, ale agencje wywiadowcze CIA i Mossad są zgodne co do tego, że Iran nie ma jeszcze broni jądrowej. Co więcej uważają one, że Iran nie zdecydował jeszcze o rozwoju broni jądrowej. Te zaskakujące oświadczenia można rozmaicie interpretować. Jedno z wyjaśnień jest takie, że CIA i Mossad dają do zrozumienia, że jeszcze nie jest za późno na atak.

Jednak społeczeństwo amerykańskie było ostatnio urabiane w kierunku konieczności interwencji właśnie z powodu możliwości posiadania broni jądrowej przez Teheran, zatem taki obrót wypadków jest zaskakujący. Analitycy sugerują, że celem może być teraz sprowokowanie Iranu, lub takie pokierowanie konfliktem, że będzie to wyglądało jakby to Irańczycy zaczęli awanturę wojenną. Dlatego z jednej strony słyszymy zaskakujące deklaracje CIA i Mossadu a z drugiej Iran jest atakowany gospodarczo i finansowo.

Z drugiej strony warto zadać pytanie, skoro Iran nie buduje bomby atomowej to po co Mossad morduje ekspertów nuklearnych. Robi się to zresztą w klasycznym mafijnym i terrorystycznym stylu, po prostu wysadzając samochody specjalistów nuklearnych. Czy ten terroryzm Mossadu ma na celu spowolnienie prac nad technologią nuklearną? Układanka irańska robi się coraz bardziej skomplikowana.

Nie wiadomo ile zależy teraz od Teheranu, bo zapewne tryby wojenne już działają a przewidziany do złomowania lotniskowiec USS Enterprise zbliża się do Zatoki Perskiej. Blokada Cieśniny Ormuz, jako odpowiedź na wyłączenie Iranu z systemu SWIFT jest prawdopodobna, byłoby to jednak traktowane jako początek konfliktu i upragniony przez niektórych pretekst do jego rozpoczęcia.

Za: ZmianyNaZiemi.pl (2012-03-20) -- [Org. tytuł: « ZaskakujÄ…ca deklaracja CIA i Mossadu, Iran nie tworzy broni jÄ…drowej»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53867 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]