W Źytomierzu zamknięto polski konsulat honorowy

Aktualizacja: 2012-03-20 3:09 pm

Była to pierwsza tego typu placówka w krajach byłego ZSRR. Decyzję o zamknięciu konsulatu podjął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Polska ambasada w Kijowie odmawia jednak udzielenia informacji na temat powodów takiej decyzji. Tymczasem sam konsul honorowy Jurij Woderacki twierdzi, że sam zrezygnował, także nie chce mówić o motywach.

Konsulat zajmował się przede wszystkim kontaktami gospodarczymi. Działał od września 2010 roku. Placówka nie mogła wystawiać wiz, mieszkańcy Źytomierza i okolic musieli jechać do oddalonej o 120 kilometrów Winnicy. 

Wczoraj w Źytomierzu otwarto punkt wizowy. Jest to biuro prowadzone przez firmę pośredniczącą w otrzymaniu wizy akredytowaną przy polskim MSZ. Trzeba jej oczywiście zapłacić za usługi, co najmniej 225 hrywien, czyli 80 złotych, do tego dochodzi cena wizy. 

W obwodzie żytomierskim mieszka największa grupa Polaków na Ukrainie – niemal 50 tysięcy osób. Stanowią oni 3,5% ludności. 

 

IAR/KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53815 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]