Aktualizacja strony została wstrzymana

W Źytomierzu zamknięto polski konsulat honorowy

Była to pierwsza tego typu placówka w krajach byłego ZSRR. Decyzję o zamknięciu konsulatu podjął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Polska ambasada w Kijowie odmawia jednak udzielenia informacji na temat powodów takiej decyzji. Tymczasem sam konsul honorowy Jurij Woderacki twierdzi, że sam zrezygnował, także nie chce mówić o motywach.

Konsulat zajmował się przede wszystkim kontaktami gospodarczymi. Działał od września 2010 roku. Placówka nie mogła wystawiać wiz, mieszkańcy Źytomierza i okolic musieli jechać do oddalonej o 120 kilometrów Winnicy. 

Wczoraj w Źytomierzu otwarto punkt wizowy. Jest to biuro prowadzone przez firmę pośredniczącą w otrzymaniu wizy akredytowaną przy polskim MSZ. Trzeba jej oczywiście zapłacić za usługi, co najmniej 225 hrywien, czyli 80 złotych, do tego dochodzi cena wizy. 

W obwodzie żytomierskim mieszka największa grupa Polaków na Ukrainie – niemal 50 tysięcy osób. Stanowią oni 3,5% ludności. 

 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (20 marca 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/w-zytomierzu-zamknieto-polski-konsulat-honorowy

Skip to content