Izrael: Były szef Mosadu przeciwny agresji na Iran

Aktualizacja: 2012-03-10 8:28 pm

Aluf Meir Dagan, były szef Mosadu, udzielił amerykańskiej telewizji CBS wywiadu, w którym – po raz kolejny – skrytykował postulat dokonania zbrojnej napaści na Iran. – Atak na Iran przed zbadaniem wszystkich innych sposobów nie jest właściwym podejściem. – powiedział. Jako lepszą alternatywę zasugerował animowanie w Iranie antyrządowej opozycji.

Dagan kierował Instytutem Wywiadu i Operacji Specjalnych (jak oficjalnie nazywa się Mosad), najbardziej elitarną z izraelskich służb specjalnych, w latach 2002-2010. Był współautorem operacji „Orchard” – ataku na syryjski reaktor nuklearny, przeprowadzonego przez siły zbrojne Izraela w 2007 r. Przed rozpoczęciem służby w Mosadzie m.in. dowodził wojskową jednostką specjalną Sayeret Rimon (jednostka rozpoznania armii lądowej podległa Dowództwu Południowemu wojsk Izraela, odpowiedzialnemu za kierunek egipski). Po przejściu w stan spoczynku wielokrotnie krytykował hasło ataku na Iran, nazywając go publicznie głupim pomysłem. Podkreślał, że agresja Izraela na Iran wywołałaby wojnę na skalę co najmniej regionalną.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, haaretz.com (opr. A.D.)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53293 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]